15 grudnia 1900 we Lwowie urodził się Stanisław Piasecki - ps. „Stanisław Mostowski” – polski działacz narodowy, dziennikarz, pisarz, żołnierz, publicysta, krytyk literacki i teatralny.
Brał udział w walkach z Ukraińcami o Lwów w 1918 i 1919 roku. W 1920 jako ochotnik brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Studiował architekturę na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie oraz prawo na Uniwersytecie Poznańskim. W tym czasie był członkiem Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska.
W 1935 roku założył własny tygodnik literacko-artystyczny "Prosto z Mostu" prezentujący polską myśl narodową.
Kiedy wybuchła wojna, zgłosił się na ochotnika do wojska. Stawiając opór wkraczającej zdradziecko Armii Czerwonej zdołał uniknąć sowieckiej niewoli i powrócił do Warszawy.
Podjął działalność w strukturach konspiracyjnych Stronnictwa Narodowego. W grudniu ukazał się pierwszy numer podziemnego pisma pt. "Walka", którego był współtwórcą i redaktorem. Redakcja mieściła się w mieszkaniu Piaseckiego. Fundusze na druk pisma czerpał z restauracji "Arkadia", którą założył w suterenie Filharmonii Narodowej. W lokalu spotykali się młodzi konspiratorzy, a także nastoletni poeci: Onufry Kopczyński, Wacław Bojarski, Zdzisław Stroiński, Andrzej Trzebiński i Tadeusz Gajcy, którzy wkrótce założyli grupę literacką "Sztuka i Naród".
Przez jakiś czas gościom Arkadii na fortepianie przygrywał Witold Lutosławski.
W grudniu 1940 Piaseckiego aresztowało gestapo. Po kilkumiesięcznych torturach w al. Szucha trafił na "Pawiak". Po sąsiedzku, na oddziale kobiecym, znalazła się jego żona.
12 czerwca został rozstrzelany w Puszczy Kampinoskiej w pobliżu wsi Palmiry w zbiorowej egzekucji (obok m.in. Witolda Hulewicza).
Konstanty Ildefons Gałczyński, współpracownik Piaseckiego z lat 30., poświęcił mu wiersz "Okulary Staszka", a Julian Tuwim wiersz o bardzo długim tytule zaczynającym się "Poeta zazdrości pewnemu literatowi".
Post Historia Wczoraj i dziś.
Cześć Jego Pamięci!!!
#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Werhmacht #SS #derDeutschenKultur #Warszawa #Palmiry
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
#PolishHolokaust