Strony

wtorek, 14 czerwca 2022

15 czerwca 1952r. w Londynie odrzucony adorator zamordował sztyletem Krystynę Skarbek, nieustraszoną polską bohaterkę, agentkę i kuriera w służbie brytyjskiego wywiadu. Polska agentka pracowała w czasie II wojny dla brytyjskiego SOE - Special Operations Executive.

 


Krystyna Skarbek – ulubiona agentka Churchilla


15 czerwca 1952 r. Londynie zmarła Krystyna Skarbek, Polka pracująca w czasie II wojny światowej dla brytyjskiego SOE - Special Operations Executive (Kierownictwa Operacji Specjalnych); powołanej przez Winstona Churchilla do dywersji na niemieckich tyłach. Trzykrotnie odbyła m.in. podróż do okupowanej Polski konspiracyjnym szlakiem przez Słowację jako kurierka tatrzańska. Była wielokrotnie nagradzana - otrzymała m.in. Order Imperium Brytyjskiego. O jej fantazji i brawurze krążyły legendy. Tajemnicą owiana jest również jej śmierć.



Urodziła się 1 maja 1908 r. w Warszawie. Wszyscy mówili, że była bardzo piękna; w 1929 roku uczestniczyła w konkursie Miss Polonia, wprawdzie nie wygrała, ale zajęła wysokie miejsce. Wielu w widziało w niej uwodzicielkę i femme fatale. Jej pierwsze małżeństwo z przemysłowcem Karolem Gettlichawem w 1933 roku rozpadło się po 6 miesiącach. W listopadzie 1938 r. Krystyna wyszła za mąż po raz drugi, za podróżnika i pisarza powieści dla młodzieży, Jerzego Giżyckiego.



We wrześniu 1939 roku oboje przebywali w Kenii, gdzie Giżycki pracował jako dyplomata. Na wieść o wybuchu wojny wyjechali do Francji, skąd Krystyna, już sama przedostała się do Anglii. Tam, wykorzystując swe przedwojenne koneksje, zgłosiła się do służby w agencji brytyjskiego wywiadu SOE, powołanej przez Winstona Churchilla do dywersji na niemieckich tyłach. Od tej chwili występowała jako Christine Granville.



Przyjmując nową tożsamość jako agentka Krystyna odjęła sobie siedem lat i podawała odtąd za rok urodzenia 1915. Zbierała informacje wywiadowcze, które m. in. pomogły Churchillowi w uściśleniu przewidywanego terminu niemieckiej inwazji na ZSRR. W czerwcu 1940 r. Krystynie udało się odwiedzić w Warszawie matkę, ale nie przekonała jej do ucieczki z okupowanej Polski. Stefania Skarbek zginęła w warszawskim getcie.


W lipcu 1944 Krystynę zrzucono na spadochronie do francuskich partyzantów w południowej Francji, gdzie m.in. zorganizowała wykupienie z rąk gestapo kilku aresztowanych szefów dywersyjnej siatki „Jockey”. Gdy w Warszawie trwało powstanie, Krystyna dotarła do Londynu. Wielokrotnie składała prośby o przerzut do Polski, ale zawsze spotykała się z odmową.


Skarbek została zdemobilizowana w kwietniu 1945 r ., podzieliła rozczarowania innych Polaków, którzy podczas wojny walczyli w Anglii. Dostała odprawę w wysokości 100 funtów i osobiste podziękowanie Churchilla. Pracowała jako pokojówka w hotelu, telefonistka, sprzedawczyni w londyńskim domu towarowym Harrods i wreszcie jako stewardessa na statkach pasażerskich. 


W tym okresie poznała zdemobilizowanego Iana Fleminga, z którym miała trwający blisko rok romans. Prawdopodobnie to właśnie ją Fleming opisał tworząc postać Vesper Lynd w swej pierwszej powieści o Jamesie Bondzie „Casino Royale”. Podczas pracy na statku Skarbek poznała też stewarda, Dennisa Muldowney'a. To on zakochany w niej po uszy 15 czerwca 1952 r. w hotelu "Shelbourne" w Kensington pchnął ją nożem za odrzucenie oświadczyn. Krystyna zmarła w szpitalu, a zabójca został schwytany i skazany na śmierć. Tak szybko, że okoliczności całego wydarzenia do dziś otoczone są nimbem tajemnicy. Jak jej całe życie.



Post IPN 

                                        ⬇️

https://dzieje.pl/postacie/krystyna-skarbek-1908-1952

                                        

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust