Strony

czwartek, 21 lipca 2022

22 lipca 1944 r. Niemcy przeprowadzili ostatnią i największą egzekucję na więźniach Zamku lubelskiego. Tego dnia więzienni strażnicy wsparci przez specjalne komando egzekucyjne SS zastrzelili ponad 300 osób. 

 


22 lipca 1944 r. Niemcy przeprowadzili ostatnią i największą egzekucję na więźniach Zamku lubelskiego. Tego dnia więzienni strażnicy wsparci przez specjalne komando egzekucyjne SS zastrzelili ponad 300 osób. Od maja 1944 r. Niemcy pozbywali się skazanych z Zamku Lubelskiego,ale już ich nie rozstrzeliwali, lecz wywozili w specjalnie do tego przygotowanych samochodach, w których truli ofiary spalinami podczas transportu do obozu na Majdanku lub lasu krępieckiego.19 lipca 1944 r. Niemcy przystąpili do likwidacji więzienia na zamku.Około 800 więźniów wywieziono do obozu na Majdanku, gdzie zostali rozstrzelani.Już od rana dnia, 22 lipca 1944 r., rodziny i znajomi więźniów gromadzili się wokół Zamku, ponieważ do miasta przeniknęły pierwsze sygnały, że coś złego się tam działo.Wtargnęli do więzienia. Przywitał ich przerażający widok. Stosy ciał i płynąca po podłodze i schodach krew, która przesiąkała przez stropy ,rodziny szukały ciał swoich bliskich między trupami,po niemieckich oprawcach nastały czasy stalinowskiego terroru, w trakcie którego cele zamku znów zapełniły się polskimi patriotami.Więzienie w Zamku Lubelskim działało do 1954 r. 



 Na początku września 1944 r. w Zamku Lubelskim zostało otwarte kolejne więzienie, tym razem śledcze. 

,,Krew ściekała po schodach, przesiąkała przez stropy, wydawało się, że tego nie można było uprzątnąć."

W czasie blisko 10 lat istnienia, od września 1944 do lutego 1954 roku, więziono na Zamku w przybliżeniu 32-33 tysiące osób, w tym około 3400 kobiet. Z tej grupy należy odnotować ponad 180 osób, które sądy wojskowe skazały na kary śmierci. Nieznaną pozostaje liczba więźniów, którzy ponieśli śmierć na skutek warunków panujących w więzieniu lub którzy zostali zamordowani podczas przesłuchań .



Post Agnieszka Nagrodzka.

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust