Strony

piątek, 22 lipca 2022

23 lipca 1940 r. Niemcy zakończyli Akcję AB, ale jeszcze przez rok nie przerwali mordów w Palmirach. Nadal było to główne miejsce straceń polskich więźniów politycznych.

 


Pomimo że Niemcy zakończyli Akcję AB 23 lipca 1940 r. to jeszcze przez rok nie przerwali mordów w Palmirach. Nadal było to główne miejsce straceń polskich więźniów politycznych.

17 lipca 1941 roku przeprowadzili prawdopodobnie ostatnią egzekucję w której rozstrzelano 47 osób.

Nie można jednak przesądzać tego z całą pewnością, gdyż do dziś nieznane pozostają losy niektórych transportów, które odeszły z Pawiaka, jak również okoliczności śmierci niektórych ofiar, których ciała odnaleziono w mogiłach na „polanie śmierci”. Niemniej, wszystko wskazuje, że właśnie latem 1941 Niemcy zrezygnowali ostatecznie z przeprowadzania egzekucji w tym miejscu.

Na decyzję w tej sprawie wpłynął przede wszystkim fakt, że po pewnym czasie dokonywane w Palmirach zbrodnie przestały stanowić jakąkolwiek tajemnicę dla polskiej ludności. Nazwa „Palmiry” zaczęła się pojawiać w prasie konspiracyjnej. Wywiadowi ZWZ udało się nawet zdobyć kilkanaście zdjęć wykonanych przez Niemców w czasie egzekucji, które przekazano następnie do Londynu. 



Między grudniem 1939 roku a lipcem 1941 roku, w co najmniej 20 egzekucjach, niemieccy funkcjonariusze SS i policji rozstrzelali ponad 1700 obywateli polskich.

                                     ⬇️

https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/869761,Las-w-Palmirach-niemy-swiadek-zbrodni-Niemcow-na-Polakach

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Palmiry 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust