Strony

niedziela, 24 lipca 2022

25 lipca 1945 oddziały należące do 3 Frontu Białoruskiego (według innych źródeł 1 Frontu Białoruskiego) (według ustaleń IPN były to oddziały 50 Armii) i jednostki 62 Dywizji Wojsk Wewnętrznych NKWD, osłaniane i wspomagane przez UB i pododdział złożony z dwóch kompanii w sile ok. 110-160 żołnierzy 1 Praskiego Pułku Piechoty (dowodzony przez por. Maksymiliana Sznepfa), zakończyły szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną obejmującą tereny Puszczy Augustowskiej i jej okolic. 

 


25 lipca 1945 oddziały należące do 3 Frontu Białoruskiego (według innych źródeł 1 Frontu Białoruskiego) (według ustaleń IPN były to oddziały 50 Armii) i jednostki 62 Dywizji Wojsk Wewnętrznych NKWD, osłaniane i wspomagane przez UB i pododdział złożony z dwóch kompanii w sile ok. 110-160 żołnierzy 1 Praskiego Pułku Piechoty (dowodzony przez por. Maksymiliana Sznepfa), zakończyły szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną obejmującą tereny Puszczy Augustowskiej i jej okolic. Obława augustowska miała ona na celu rozbicie i likwidację oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w rejonie Suwałk i Augustowa.

Obława augustowska nazywana jest niekiedy „Małym Katyniem”.

Zatrzymano ponad 7 tysięcy osób, które więziono w ponad pięćdziesięciu miejscach. Sowieci utworzyli obozy filtracyjne, gdzie torturowano i przesłuchiwano zatrzymanych, przetrzymując ich skrępowanych drutem kolczastym w dołach zalanych wodą pod gołym niebem. Część z nich po przesłuchaniach wróciła do domu.

252 aresztowanych Litwinów, zaangażowanych w litewski ruch niepodległościowy, przekazano miejscowym organom NKWD-NKGB Litewskiej SRR.

Około 600 osób narodowości polskiej zostało wywiezionych w nieznanym kierunku i wszelki ślad po nich zaginął. Ciał ofiar nigdy nie znaleziono. 

Zdj. Pomnik Ofiar Obławy Augustowskiej w Suwałkach.

#Polishholokaust #WW2 #WorldWarTwo #sowieckieZbrodnie #NKWD #SovietInvasion #ArmiaCzerwona #komunizm #NewerForget #RedArmy #JewishNKWD #Stalin #Beria #ObławaAugustowska #Augustów #MałyKatyń 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust