Strony

niedziela, 3 lipca 2022

4 i 5 lipca 1943 r. w miejscowości Aleksandrów pow. Biłgoraj policjanci ukraińscy razem z Niemcami podczas pacyfikacji(Ukrainerakction), łącznie z dniem 25 czerwca (wcześniejsza pacyfikacja), zamordowali 253 Polaków oraz wysiedlili 5155 Polaków. 9 lipca zasiedlili tu około 300 rodzin ukraińskich.

 




❗4 i 5 lipca 1943 r. w miejscowości Aleksandrów pow. Biłgoraj policjanci ukraińscy razem z Niemcami podczas pacyfikacji, łącznie z dniem 25 czerwca (wcześniejsza pacyfikacja), zamordowali 253 Polaków oraz wysiedlili 5155 Polaków. 9 lipca zasiedlili tu około 300 rodzin ukraińskich.


Najbardziej dotkliwe represje dotknęły Lubelszczyznę, co było związane z prowadzonymi tam przez okupanta niemieckiego szeroko zakrojonymi akcjami przeciwpartyzanckimi. W II połowie czerwca 1943 r. oddziały policji ukraińskiej i żandarmerii niemieckiej rozpoczęły pacyfikację całego powiatu biłgorajskiego. Z wielu gmin wysiedlono niemal całkowicie ludność polską. W powiecie tym były to następujące miejscowości: Aleksandrów, Prampol, Kocudza, Korytków, Gobraj. Mieszkańców wywożono do obozu przejściowego w Zamościu, gdzie przeprowadzano segregację na zdolnych i niezdolnych do pracy. Mężczyzn i kobiety bez dzieci wysyłano na roboty do Rzeszy, a osoby z dziećmi do kolonii w Zamościu. Niezdolni do pracy mogli udać się dokądkolwiek poza powiaty zamojski i biłgorajski. Cały dobytek, łącznie z inwentarzem żywym, wysiedlani musieli pozostawić. 


Na miejsce wywiezionych Polaków, Niemcy przywozili Ukraińców z powiatów: hrubieszowskiego, tomaszowskiego, lubelskiego oraz zza Buga. Do 15 lipca 1943 roku w ramach akcji wysiedleńczej Niemcy wyprowadzili z powiatu biłgorajskiego ponad 45 tys. osób narodowości polskiej. 


☑️Józef Fajkowski w publikacji "Wieś w ogniu. Eksterminacja wsi polskiej w okresie okupacji hitlerowskiej" pisze:


"9 lipca 1943 roku do Aleksandrowa przybyło około 300 rodzin ukraińskich, które osiedlono na polskich gospodarstwach. Ukraińcy utworzyli własny posterunek policji w sile 160 osób, złożony z Ukraińców i Niemców. Wstęp do wsi był Polakom zabroniony pod karą śmierci. Osiedleńcy ukraińscy rozpoczęli gospodarowanie we wsi od wywożenia co wartościowszych rzeczy w swoje rodzinne strony, a po dokonaniu grabieży sami wyjechali w dniu 1 listopada 1943 roku do swoich miejscowości. Zlikwidowany został także posterunek policji ukraińskiej. Rodziny polskie zaczęły wracać do wsi. Władze powiatowe zezwoliły im na ponowne zamieszkanie".


Pobieżna idylla nie trwała długo, zaledwie rok. 22 czerwca 1944 do Aleksandrowa wkroczył 500-osobowy oddział Kałmuków pod dowództwem Niemców, dokonując całkowitego zniszczenia wsi. Palili, grabili, gwałcili złapane kobiety bez względu na wiek, mordowali każdego napotkanego Polaka.

Post Agnieszka Marciniuk.

#NeverAgain #WeRememberTheFact #ПамятаємоПравду #Reparacje #UkrainianReparationsForPoland #Odszkodowania #CzasZapłatyZaRzeź !!! #Polishholokaust #WW2 #WorldWarTwo #Wołyń #Kresy #UkrainianMurdered #OUN #UPA #UA #Ludobójstwo #Genocidum #Genocide #GenocidumAtrox #UkrainianCrimes #UkrainskieZbrodnie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust