Strony

wtorek, 5 lipca 2022

6 lipca 1942 roku Niemcy, Gestapo na skutek donosu wkroczyło do jednego z warszawskich mieszkań, w którym miało miejsce zebranie konspiracyjne zorganizowane przez rodzinę 18 letniej wówczas działaczki polskiego podziemia Aliny Paradowskiej.

 


6 lipca 1942 roku Niemcy, Gestapo na skutek donosu wkroczyło do jednego z warszawskich mieszkań, w którym miało miejsce zebranie konspiracyjne zorganizowane przez rodzinę 18 letniej wówczas działaczki polskiego podziemia Aliny Paradowskiej (zdjęcie). Aresztowanymi byli: Władysława Paradowska (matka), Kazimiera Muszyńska (babka), Boleslaw Paradowski (brat) i Leszek Kłosowski (kuzyn). Samą Alinę aresztowano 9 dni później. Nikt z wymienionych po za nią osób nie przeżył tego aresztu. 

Alina osadzona w areszcie na Pawiaku, poddawana okrutnym przesłuchaniom w tym konfrontacji z ojcem konfidenta, który wydał jej rodzinę nie złamała się i nie wydała nikogo.

W dniu 17 stycznia 1943 roku została wywieziona na Majdanek, stamtąd do KL Ravensbrück, następnie do komanda fabrycznego KL Buchenwald w Lipsku. W czerwcu 1945 roku powróciła do Polski. Zmarła 28 września 2003 roku.

/Boguś Historia Polski Dzień Po Dniu.

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust