Strony

wtorek, 16 sierpnia 2022

17 sierpnia 1980r. w Stoczni Gdańskiej odprawiono niedzielną mszę, po której przed bramą stoczni, gdzie w Grudniu '70 polegli stoczniowcy, postawiono krzyż.

 


17 sierpnia 1980r. w Stoczni Gdańskiej odprawiono niedzielną mszę, po której przed bramą stoczni, gdzie w Grudniu '70 polegli stoczniowcy, postawiono krzyż.

Przez dziesięć lat władze nie zezwalały na postawienie ofiarom pomnika.

1 września 1980 roku zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców, na którego czele stanął Andrzej Gwiazda, a następnie Henryk Lenarciak, powstawał projekt właściwego monumentu, trwały też w całym kraju zbiórki pieniędzy na realizację przedsięwzięcia. Już 16 grudnia, w pobliżu bramy drugiej, w miejscu gdzie padli pierwsi zabici w 1970 roku, został uroczyście odsłonięty nowy pomnik. 

Tworzą go trzy krzyże o wysokości 42 metrów, każdy o wadze 36 ton. Na każdym krzyżu zawieszona jest kotwica, ważąca około 2 ton.

Oznaczają one lata ukrzyżowanych nadziej 1956, 1970 i 1976 rok. Rok 1980 symbolizowany jest przez krąg Solidarności w formie scen płaskorzeźb z życia stoczniowców.

Na pomniku został umieszczony cytat z psalmu 29, słowa wypowiedziane 2 czerwca 1979 roku na ówczesnym Placu Zwycięstwa w Warszawie przez Ojca Świętego: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi – tej ziemi. Amen”, a także fragment wiersza Czesłąwa Miłosza pt. „Który skrzywdziłeś”.

,, Który skrzywdziłeś człowieka prostego

Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając

Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta

Możesz go zabić – narodzi się nowy.

Spisane będą czyny i rozmowy".

Po środku muru umieszczony został napis: „Oddali życie, abyś Ty mógł żyć godnie”

Są tu także tablice z nazwiskami zabitych w 1970 roku.  



Zdj. Podczas strajku trwała zbiórka środków na budowę pomnika. Przed wejściem do Biura Projektowo-Konstrukcyjnego Stoczni Gdańskiej im. Lenina stała kaseta na pieniądze, za nią szkic pierwotnego projektu pomnika autorstwa inżyniera Bogdana Pietruszki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust