Strony

czwartek, 25 sierpnia 2022

26 sierpnia 1943r. Oddział partyzancki Okręgu Wileńskiego AK ppor. Antoniego Burzyńskiego „Kmicica" (zdj) został podstępnie rozbity nad jeziorem Narocz przez partyzantkę sowiecką; Sowieci rozstrzelali „Kmicica”, 56 partyzantów oraz 20 członków konspiracji terenowej.

 


🟥 Ppor. Antoni Burzyński „Kmicic”. Podstępnie zastrzelony przez Sowietów

 


26 sierpnia 1943 r. - partyzanci sowieccy podstępnie opanowali bazę oddziału partyzanckiego Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej i dokonali jego rozbrojenia, a następnie likwidacji. Sowieci rozstrzelali dowódcę oddziału ppor. Antoniego Burzyńskiego „Kmicica” oraz kilkudziesięciu jego podkomendnych.


Oddział Partyzancki „Kmicica” działał na terenach powiatów dziśnieńskiego, postawskiego i wilejskiego od 1942 r. Zgłaszali się do niego m.in. ludzie zagrożeni represjami niemieckimi czy wywózką na roboty Rzeszy. W tym czasie Wileńszczyzna przeżywała już czwartą okupację. Wilno należało do Litwy, a tereny na północny-wschód i południe stanowiły część niemieckiego Ostlandu. Do oficjalnej okupacji niemieckiej przybyła okupacja nieoficjalna w postaci sowieckich oddziałów partyzanckich. Wywodziły się one z niedobitków Armii Czerwonej ocalałych po uderzeniu Hitlera na ZSRS w czerwcu 1941 r. 



W połowie czerwca 1943 r. stan osobowy Oddziału „Kmicica” wynosił ok. 120 żołnierzy. W tej okolicy miały swe obozowiska również oddziały I Wileńskiej Radzieckiej Brygady Partyzanckiej pod dowództwem płk Fiodora Markowa. Stosunki pomiędzy partyzantami polskimi i sowieckimi układały się względnie dobrze do czerwca 1943 r. 


Do spotkania pomiędzy dwoma zgrupowaniami doszło 19 czerwca 1943 r. Ustalono na nim wspólne hasła rozpoznawcze, potrzebę następnych spotkań i wymianę informacji o dyslokacji wojskowych i policyjnych jednostek okupacyjnych. 


Masowy napływ ochotników do Oddziały spowodował, że na pierwszą dekadę sierpnia 1943 r. stan osobowy wzrósł do ok. 300 żołnierzy. 


Dnia 23 sierpnia 1943 r. „Kmicic” zostaje zaproszony na odprawę operacyjną do bazy sowieckiej i tam podstępnie aresztowany wraz z towarzyszącymi osobami. W tym samym czasie baza Oddziału „Kmicica” zostaje okrążona przez Sowietów, żołnierze rozbrojeni i aresztowani. Specjalna grupa NKWD przeprowadziła krótkie przesłuchanie i na podstawie z góry ustalonych zasad selekcji „Kmicic” oraz około 50 żołnierzy zostaje zamordowanych. Miejsca egzekucji nie ustalono. Pozostawionych przy życiu żołnierzy wcielono do Oddziału Markowa, z których większa część uciekła, wstępując do nowo tworzącego się na tym terenie Oddziału Partyzanckiego pod dowództwem por. Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”.

              
                                                  ⬇️
https://dzieje.pl/aktualnosci/warszawa-sztandar-oddzialu-kmicica-ak-przekazany-do-muzeum-wojska-polskiego


Polecamy publikację IPN, która jest zapisem wielogodzinnych rozmów Marzeny Kruk i Edyty Wnuk z Janiną Wasiłojć-Smoleńską ps. „Jachna” (1926–2010), żołnierzem pierwszego oddziału partyzanckiego na Wileńszczyźnie, dowodzonego przez Antoniego Burzyńskiego ps. „Kmicic”, a potem V Brygady Wileńskiej AK:

https://bit.ly/383EaVF 


Fot. 1 - Ppor. Antoni Burzyński „Kmicic”.

Fot. 2 - Rtm. Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko” w otoczeniu rozbitków z oddziału ppor. Antoniego Burzyńskiego „Kmicica”, Wileńszczyzna, wrzesień 1943 r.

                                     ⬇️

https://www.m.pch24.pl/maly-katyn-nad-narocza,11085,i.html

Post IPN. 

#Polishholokaust #WW2 #WorldWarTwo #sowieckieZbrodnie #NKWD #SovietInvasion #ArmiaCzerwona #komunizm #NewerForget #RedArmy #JewishNKWD #Stalin #Beria #Katyń #Narocz 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust