Strony

sobota, 27 sierpnia 2022

28 sierpnia 1991r. podczas prac ziemnych na osiedlu Zaspa w Gdańsku, odkryto masowy grób 38 zamordowanych przez niemieckich okupantów w 1939 roku obrońców Poczty Polskiej.



5 października 1939r. Niemcy rozstrzelali 38 urzędników, obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, którzy 1 września 1939 zacięcie bronili swojej placówki.

Około godz. 4 nad ranem na ćwiczebnym poligonie policji gdańskiej na Zaspie rozległy się strzały. Bezprawną i zbrodniczą egzekucją zakończyli gehennę 38 obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Dowódca ataku na pocztę, pułkownik Willy Bethke, który wydał rozkaz podpalenia budynku i jest odpowiedzialny za śmierć pocztowców, zaledwie dwa tygodnie po walkach o Pocztę Polską opuścił szeregi policji i sprawował wysokie funkcje partyjne w Kraju Warty. Po II wojnie światowej był jedynie przesłuchiwany w roli świadka w sprawie ataku na Pocztę.



Przez kilkadziesiąt lat nie wiedziano, gdzie zostały pochowane zwłoki rozstrzelanych pocztowców.

28 sierpnia 1991 roku przy ul. Burzyńskiego, podczas prac budowlanych na terenach dawnej strzelnicy na Zaspie natrafiono na kości ludzkie, znaleziono także pocztowe guziki. Odkryto 38 szczątków ludzkich, po identyfikacji potwierdzono że są to Obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku dowodzeni przez inżyniera podporucznika Konrada Guder Obrońcyskiego i podreferendarza kaprala Alfonsa Flisykowskiego. 

4 kwietnia 1992 roku. Odbyły się uroczystości pogrzebowe. Ceremonii patronował prezydent RP. Obrońcy Poczty spoczywają wraz z innymi ofiarami niemieckiego terroru na cmentarzu na Zaspie. 



Bohaterska załoga Poczty Polskiej została pośmiertnie uhonorowana Krzyżami Virtuti Militari.


#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust