Strony

poniedziałek, 8 sierpnia 2022

9 sierpnia 1952 r. o 3.00 nad ranem w więzieniu przy ul. Sądowej w Opolu, w wieku 29 lat został stracony Edward Cieśla ps. "Zabawa". Prezydent Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski.

 


9 sierpnia 1952 r. o 3.00 nad ranem w więzieniu przy ul. Sądowej w Opolu, w wieku 29 lat został stracony Edward Cieśla ps. "Zabawa". Prezydent Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski.


Edward Cieśla - żołnierz plutonu dywersyjnego i oddziału likwidacyjnego Obwodu Przeworsk, zastępca dowódcy 1. plutonu oddziału "Prokopa", dowódca drużyny plutonu partyzanckiego "Jodły" i 2. plutonu 3. kompanii OP 40, żołnierz zgrupowania Obszaru Lwowskiego AK "Warta", 2. Korpusu i Kompanii Wartowniczych, kurier władz wojskowych Rządu RP na Uchodźstwie, ppor. (1944). Uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r. 2 grudnia 1945 r. przedostał się do amerykańskiej strefy okupacyjnej w Niemczech, gdzie przebywał w obozie w Murnau. Współpracownik Oddziału II PSZ na Zachodzie. Wracając do kraju z zadaniem zorganizowania przerzutu na zachód rodzin wojskowych został aresztowany w styczniu 1946 r. Wyrokami Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie z 17 marca i 21 listopada 1947 skazany na karę śmierci. W wyniku rewizji skazano go ostatecznie na 6 lat więzienia, a po zastosowaniu amnestii na 3 lata więzienia. Ułaskawiony. Wyrok odbywał w więzieniu we Wronkach do 1949 r. Na wiadomość o aresztowaniu brata Tadeusza - współpracownika kierownika władz RP na Uchodźstwie, zorganizował grupę mającą zdobywać środki na wykupienie lub odbicie brata. Aresztowany 21 listopada 1950 r. w Opolu. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Opolu z 28 lutego 1952 r. skazany na karę śmierci. 

...............................................

Na mocy ustawy o uznaniu za nieważne wyroków wydanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, w latach 1993-1994 sądy unieważniły wyroki wydane na Edwarda Cieślę.


W czerwcu 2006 r. staraniem zespołu historyków Oddziału IPN we Wrocławiu ekshumowano szczątki Edwarda Cieśli na cmentarzu komunalnym w Opolu-Półwsi i przeprowadzono badania DNA. Na odnalezienie jego grobu rodzina czekała przeszło 50 lat.


3 października 2006 r. odbył się uroczysty pogrzeb na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie - w asyście kompanii honorowej WP, władz IPN, miasta Krakowa i Opola, kilkudziesięciu pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich i szkół. Szczątki Edwarda Cieśli pochowano w grobie jego rodziców.


Cieśla był jedną z tych tragicznych postaci, które nigdy nie pogodziły się z rządami komunistów w Polsce. Dla niego i wielu innych wojna nie zakończyła się w maju 1945 r. Nie uznawał komunistycznego reżimu i nie chciał żyć w okupowanej przez Sowietów Polsce. Do końca swoich dni służył Ojczyźnie i pozostał wierny ideałom. Za to przyszło mu zapłacić najwyższą cenę - cenę życia. Podobnie jak inni Żołnierze Wyklęci, miał nie istnieć na kartach historii, jednak wbrew wszelkim zamierzeniom, prawda o nim i jemu podobnych przetrwała.


Cześć Jego Pamięci!🇵🇱

Post Agnieszka Marciniuk 

#komunizm #NewerForget #KomunistyczneZbrodnie #NeverAgain #WeRememberTheFact 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust