Strony

niedziela, 11 września 2022

❗️12 września 1964 r. na emigracji zmarł Sergiusz Piasecki - polski pisarz, publicysta polityczny, oficer wywiadu, żołnierz Armii Krajowej. 



 ❗️12 września 1964 r. na emigracji zmarł Sergiusz Piasecki - polski pisarz, publicysta polityczny, oficer wywiadu, żołnierz Armii Krajowej. 


Autor książek takich jak - "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy", "Zapiski oficera Armii Czerwonej" oraz "Siedem pigułek Lucyfera", w których opisywał głównie swoje życie i przygody na pograniczu między Polską i Związkiem Radzieckim.


Piasecki pisał przede wszystkim o rzeczywistości życia na pograniczu polsko-sowieckim, ale tworzył również satyry ośmieszające "ludową demokrację". Podczas II wojny światowej współpracował z Armią Krajową - dowodził oddziałem odpowiedzialnym za wykonywanie wyroków sądu państwa podziemnego. Po wojnie był zmuszony do ukrywania się przed UB. Przedostał się do Włoch, gdzie powstała tak zwana "Trylogia Złodziejska", składająca się z książek "Jabłuszko", "Spojrzę ja w okno" oraz "Nikt nie da nam zbawienia". Niedługo potem zagościł do Wielkiej Brytanii, gdzie już został do końca życia - jego antykomunistyczne poglądy uniemożliwiały mu bowiem powrót do Polski.


Mimo ciężkich warunków, w jakich przebywał, pisał do końca życia. Oprócz pisania książek Sergiusz Piasecki parał się również publicystyką, głównie antykomunistyczną - ze względu na panujące nastroje polityczne i objęcie twórczości Piaseckiego cenzurą, publikował w polskiej prasie zagranicznej, miedzy innymi w londyńskim tygodniku "Wiadomości".


Ze względu na swój bezkompromisowy antykomunizm w PRL skazany na zapomnienie - od 1951 r. objęty był zakazem druku. Jego książki zaczęły ukazywać się dopiero po 1989 r. Dziś pisarz odzyskuje należne mu miejsce w literaturze.

Post Agnieszka Marciniuk. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust