Strony

czwartek, 15 września 2022

16 września Ukraińcy zamordowali...

 


16 września

- 1939 roku:

     We wsi Winnik koło Lwowa Ukraińcy bojówka OUN zaatakowała polskich policjantów, którzy zdołali obronić się.

     We wsi Żuków pow. Brzeżany Ukraińcy bojówkarze OUN dokonali napadu na jadący pociągiem transport Wojska Polskiego, żołnierze napad odparli. „Chciałbym poinformować o zamordowanym moim stryju we wrześniu roku 1939 przez ukraińskich nacjonalistów w miejscowości Żuków powiat Brzeżany, nazywał się Pietruszewski. Wiem, że został zabity we własnym domu, a dom został podpalony. Znam nazwisko zabójcy mojego stryja ale nie chciałbym go podawać. Śmierć mojego stryja wiąże się z atakiem nacjonalistów na Polski pociąg wojskowy, który przejeżdżał przez Żuków we wrześniu 1939 roku na front. Najpierw go zabito a później nacjonaliści zaatakowali polski pociąg wojskowy” (Piotr Andrzej Pietruszewski; w: www.stankiewicze.com/ludobojstwo.pl).   

      W mieście Przemyśl: „Niemcy wkroczyli do Przemyśla 14 września., a na ich cześć bramę tryumfalną postawiła ludność ukraińska. Już następnego dnia zaproszono ks. biskupa grekokatolickiego Jozafata Kocyłowskiego i dr W. Zahajkiewicza na spotkanie z Adolfem Hitlerem w okolicy Jarosławia, który przyleciał samolotem w celu rozważenia powołania rządu ukraińskiego na obszarach położonych na wschód od Sanu. Spowodowało to manifestację w dniu 16 września na przemyskim rynku ludności ukraińskiej, deklarującej przyjaźń między Niemcami a Ukrainą, w czasie której wznoszono między innymi hasła "Sława Hitleru". Równocześnie tego samego dnia Niemcy zaprosili na rozmowę w sprawie utworzenia rządu polskiego Wincentego Witosa. Po jego odmowie internowano go 16 września w Sądzie Grodzkim w Jarosławiu" (Piotr Jaroszczak: http://www.kki.pl/pioinf/przemysl/prz_glow.html). 27 września Niemcy powołali nowe władze miejskie z burmistrzem – sędzią narodowości ukraińskiej - dr Grzegorzem Łuczakowskim.

- 1943 roku:

      We wsi Czachary pow. Tarnopol: „16.09.1943 r. zostali zamordowani: 1. Kopiec Mieczysław; 2. Mazurkiewicz Feliks; 3. Słonecki Kazimierz”. (prof. dr hab. Leszek Jankiewicz: Uzupełnienie..., jw.)

     We wsi Dębianka pow. Lwów: „16.IX.1943. Krąpiec Rozalia, lat 51, gospodyni rzyms.-kat. proboszcza w Dębiance. Ukraińcy dokonali zbrodniczego napadu na plebanię. Strzały oddane do księdza chybiły ofiarę zbrodniarzy, padła jego gospodyni. Na kilka dni przede wypadkiem na skutek denuncjacji ukraińskiej, gestapo przeprowadziło rewizję u księdza w mieszkaniu i kościele. Ponieważ wynik był negatywny, ukraińcy postanowili sami wymierzyć sobie sprawiedliwość” (AAN, AK, sygn. 203 /XV/ 28, k. 73 – 90).

     We wsi Jagielnica pow. Czortków Ukraińcy zamordowali Polaka, nauczyciela Stachurskiego.

     W miasteczku Korzec pow. Równe porwali ze szpitala chorego na zapalenie płuc 46-letniego Polaka i zamordowali go w ogrodzie przyszpitalnym.

     W mieście Kowel woj. Wołyń zmarł od ran zadanych przez Ukraińców 21-letni Polak.

     We wsi Łomna pow. Turka Ukraińcy upowcy zamordowali 3 Polaków, w tym kobietę.

     We wsi Nawarża pow. Lwów zamordowali 1 Polaka.

     We wsi Orżew pow. Równe zamordowali 3 Polaków zbierających zboże, w tym matkę z 14-letnią córką.

     W miasteczku Rudka woj. lwowskie na ulicy zastrzelili Polaka, byłego burmistrza miasteczka (był to Bogdan Brożek).

     W miejscowości Tłuste Miasto pow. Zaleszczyki zamordowali 10 Polaków. Uprowadzili 2 księży rzymskokatolickich i zamordowali koło wsi Szypowce w pobliżu rzeki Seret, byli to: ks. proboszcz Stanisław Szkodziński i ks. wikary Bronisław Majka. „Proboszcza i wikarego banderowcy uprowadzili z plebani, więzili ich w piwnicach. Proboszcza po torturach przywiązali do pnia drzewa i wrzucili do rzeki. Wikarego torturowali, wbijając mu w plecy (w formie krzyża) gwoździe trzycalowe. Następnie rozpięli jego ciało na drzewie i tak przywiązany konał przez trzy dni” (Karolina Szuszkiewicz; w: Komański..., s. 908). Ponadto: naczelnik poczty z żoną i 1-rocznym dzieckiem, Adamski – kolejarz, Roślicki – nauczyciel z Tłustego, Skiba – nauczyciel w Różanówce zamordowany wraz z zięciem, oraz Szumowski – gospodarz w Dupliskach (AAN, AK, sygn. 203 /XV/ 28, k. 73 – 90).  

- 1944 roku:

      We wsi Rudka pow. Jarosław Ukraińcy upowcy zamordowali 1 Polaka.

      We wsi Uwisła pow. Kopyczyńce zamordowali 1 Polaka: bok miał przypalony ogniem, połamane ręce i nogi, wydłubane oczy. - 1945 roku:

      We wsi Dusowce pow. Przemyśl Ukraińcy upowcy zamordowali 2 Polaków i spalili ich ciała razem z domem.

      We wsi Wróblik Szlachecki pow. Sanok obrabowali dom i zamordowali 1 Polkę.  

- 1946 roku:  

      We wsi Końskie pow. Brzozów Ukraińcy upowcy spalili zabudowania i zamordowali 7 Polaków.

- 1947 roku:  

      We wsi Średnia pow. Przemyśl w walce z UPA poległ 1 żołnierz WP.

Około 16 września

- 1945 roku:

      We wsi Odrzechowa w woj. Rzeszowskim Ukraińcy upowcy z kurenia „Rena” obrabowali gospodarstwa polskie oraz zamordowali kilkunastu Polaków.

W nocy z 16 na 17 września

- 1939 roku

      W osadzie Młynek pow. Łuck Ukraińcy ze wsi Smerdyń pow. Łuck napadli na sąsiednią polską osadę, zamieszkałą głównie przez emerytów górników ze Śląska i wymordowali wszystkich mieszkańców, łącznie około 50 Polaków. Wśród ofiar były dzieci, wnuki osadników, przybyłe na wakacje ze Śląska.

#ToMyjesteśmyPamięcią #PlomienBraterstwa #ПолумяБратерства

#NeverAgain #WeRememberTheFact #ПамятаємоПравду #Reparacje #UkrainianReparationsForPoland #Odszkodowania #CzasZapłatyZaRzeź !!! #Polishholokaust #WW2 #WorldWarTwo #Wołyń #Kresy #UkrainianMurdered #OUN #UPA #UA #Ludobójstwo #Genocidum #Genocide #GenocidumAtrox #UkrainianCrimes #UkrainskieZbrodnie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust