Strony

czwartek, 8 września 2022

 9 września 1939 r. niemiecka Luftwaffe przeprowadziła najbardziej niszczycielskie bombardowanie Lublina. Zginęło wówczas blisko tysiąc mieszkańców miasta, a wiele domów zostało zburzonych. Podczas bombardowania miasta przez Niemców zginął Józef Czechowicz, poeta jeden z najwybitniejszych okresu 20-lecia międzywojennego.



 9 września 1939 r. niemiecka Luftwaffe przeprowadziła najbardziej niszczycielskie bombardowanie Lublina. Zginęło wówczas blisko tysiąc mieszkańców miasta, a wiele domów zostało zburzonych.

Podczas bombardowania miasta przez Niemców zginął Józef Czechowicz, poeta jeden z najwybitniejszych okresu 20-lecia międzywojennego. Urodził się 15 marca 1903 r. w Lublinie. Był nauczycielem, bibliofilem, wydawcą, dziennikarzem, animatorem lubelskiego środowiska kulturalnego. Jego „Poemat o mieście Lublinie”, który jest poetyckim zapisem nocnego spaceru po ulicach miasta, powstał w 1934 r. jako słuchowisko radiowe.


Najbardziej znane tomiki poetyckie Czechowicza to „Kamień” (1927), „ballada z tamtej strony” (1932), „nic więcej” (1936), „nuta człowiecza” (1939). W jego poezji sielankowe opisy wsi i prowincji w miarę zbliżania się wojny ustępowały elementom katastrofizmu. Zginął 9 września 1939 r., w wieku 36 lat, gdy niemiecka bomba trafiła w dom, w którym był u fryzjera.


Miał 36 lat.

,, On przeczuwał w swoich wierszach to, co się stanie, sam zginął i zapowiedział los milionów ofiar wojny. Nosił w sobie lęk przed czymś, co go nagle dopadnie i tak się stało” – powiedział kierownik lubelskiego muzeum im. J. Czechowicza Jarosław Cymerman.


„Poeci mają takie niezwykłe zdolności, widzą głębiej, dalej, czują, co wisi w powietrzu, Czechowicz do takich należał. W swoim najsłynniejszym wierszu +Żal+ napisał +…bombą trafiony w stallach…+” – dodał Cymerman.

                                  ⬇️

https://dzieje.pl/aktualnosci/wspomnienie-jozefa-czechowicza-i-innych-ofiar-bombardowania-lublina

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Luftwaffe #Lublin 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust