Strony

czwartek, 22 września 2022

JERZY GAWIN "SŁOŃ" POLEGŁ 23 WRZEŚNIA 1944r.

 JERZY GAWIN "SŁOŃ" POLEGŁ 23 WRZEŚNIA 1944  



Tablica poświęcona pamięci porucznika Jerzego Gawina pseudonim „Słoń” oraz „Miecz” znajdująca się przy ulicy Czerniakowskiej nieopodal Skweru Iringha.


Jerzy Gawin uczęszczał do III Męskiego Gimnazjum Miejskiego im. Hugona Kołłątaja przy ul. Śniadeckich. Był w jednej klasie m.in. z Konradem Okolskim, Feliksem Pendelskim i Kazimierzem Łodzińskim - późniejszymi kolegami z Szarych Szeregów. W 1941 r. zdał maturę na tajnych kompletach i rozpoczął studia politechniczne.


W 1934 r. wstąpił do 80. Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. Bolesława Chrobrego. W czasie okupacji wraz z całą Drużyną wszedł w skład Szarych Szeregów. W 1942 roku ukończył pierwszy turnus Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty "Agricola". Uczestniczył w Akcji pod Arsenałem (Meksyk II) podczas której dowodził sekcją „Sten II”.Brał również udział w wielu innych akcjach podejmowanych przez Kedyw Komendy Głównej AK takich jak m.in. akcja w Celestynowie, akcja „Streify" („Szosy”), akje kolejowe pod Pogorzelą i Rogoźnem.


W czasie wybuchu Powstania Warszawskiego pełnił funkcję dowódcy 1 drużyny III plutonu „Felek” w 2 Kompanii („Rudy”) batalionu „Zośka” Brygady Dywersyjnej „Broda 53” Kedywu Komendy Głównej AK. Po śmierci dowódcy plutonu „Felek” – Konrada Okólskiego ps. „Kuba” został jego dowódcą.


Poległ 23 września w rejonie ul. Solec, podczas nieudanej próby przebicia resztek batalionu "Zośka" do Śródmieścia. Po wojnie jego ciała nie odnaleziono.


Odznaczony Krzyż Srebrnym Orderu Virtuti Militari (V klasy) i trzykrotnie Krzyżem Walecznych.


"ODESZLI... I TYLKO CISZA"

Post Miejsca Pamięci Powstania Warszawskiego

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #PowstanieWarszawskie #PW #IIWŚ #Czerniaków #Powiśle 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust