Strony

wtorek, 11 października 2022

12 października 1942 roku na stacji kolejowej w Rożkach, niedaleko Radomia, Niemcy mordują 15 Polaków, przywiezionych z więzienia w Radomiu. Ciała straconych wisiały tam przez cały dzień. Każdy przejeżdżający pociąg osobowy zatrzymywał się w tym miejscu na kilkanaście minut, by pasażerowie mogli przyjrzeć się przerażającemu widokowi.

 


12 października 1942 roku na stacji kolejowej w Rożkach, niedaleko Radomia, Niemcy mordują 15 Polaków, przywiezionych z więzienia w Radomiu.

Przy stacji kolejowej zbudowano szubienice i powieszono pierwszych skazanych.

 Ciała straconych wisiały tam przez cały dzień. Każdy przejeżdżający pociąg osobowy zatrzymywał się w tym miejscu na kilkanaście minut, by pasażerowie mogli przyjrzeć się przerażającemu widokowi.

 Zginęli wtedy: 

1. Zofia Grabosz, 32 lata.

2. Stanisław Grabosz, 52 lata, malarz pokojowy

3. Julia Grabosz, 36 lat.

4. Mieczysław Grabosz, 16 lat, uczeń.

5. Bronisława Mróz, 42 lata.

6. Antonina Gutkowska, 50 lat, nauczycielka.

7. Władysław Janiak, 40 lat, policjant.

8. Kazimierz Kapel, 47 lat, kancelista.

9. Feliks Mas, 29 lat, pracownik Fabryki Broni.

10. Halina Rołkowska.

11. Adolf Rutka, 36 lat.

12. Joanna Schleimacher, 29 lat.

13. Aurelia Szostakowna, 23 lata, studentka, pracownica poczty.

14. Henryk Wińczewski, 32 lata, urzędnik.

15. Jan Wińczewski, 26 lat, kupiec z Warszawy.

      13 października druga szubienica stanęła przy tzw. szosie kieleckiej, dzień później - następna przed jedną z hal Fabryki Broni.

      15 października, w czwartek - będącym w Radomiu dniem targowym - egzekucję wykonano przy szosie warszawskiej. Okupantowi zależało na tym, by straceńców zobaczyli także podążający na targowisko mieszkańcy podradomskich wsi. 

W październiku Niemieccy okupanci przeprowadzili w Radomiu serię publicznych egzekucji, w trakcie których powieszono 50 osób. Większość ofiar związana była z radomską Fabryką Broni, z której wykradano pistolety Vis, wykorzystywane następnie w działalności konspiracyjnej.


#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Werhmacht #SS #derDeutschenKultur #Radom #Rożki 

Zdj. Egzekucja w Rożkach. Źródło: Wikipedia Commons.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust