15 października 1923 roku w Wilnie, urodził się syn Zofii i Antoniego Lejkowskich, Jerzy, przyszły żołnierz 5. Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".
Już w 1939 roku wstąpił w szeregi Związku Walki Zbrojnej przybierając pseudonim "Szpagat".
Od 1943 roku walczył w oddziale por. Antoniego Budzyńskiego "Kmicica". Po zdradzie ze strony sowietów i rozbrojeniu oddziału por. "Kmicica", Jerzy Lejkowski podjął udana próbę ucieczki, po której nawiązał kontakt z 5. WB AK. W stopniu kaprala pełnił funkcję drużynowego w szwadronie por. Zygmunta Błażejewicza "Zygmunta". Po awansie na plutonowego, w czerwcu 1945 roku, przeszedł do szwadronu por. Mariana Plucińskiego "Mścisława" i w nim uczestniczył we wszystkich akcjach terenie powiatów Bielsk Podlaski, Wysokie Mazowieckie i Sokołów Podlaski.
W sierpniu 1945 roku na wniosek mjr. "Łupaszki" awansowany do stopnia wachmistrza i odznaczony Krzyżem Walecznych.
Wraz z kwietniem 1946 roku, jako drużynowy w szwadronie ppor. Henryka Wieliczki "Lufy", wachm. "Szpagat" wyruszył w bój, i brał udziała we wszystkich akcjach bojowych szwadronu na terenie Borów Tucholskich.
Za wierną i oddaną służbę został doceniony przez samego mjr. "Łupaszkę", który w dowód uznania ofiarował wachm. "Szpagatowi" złoty sygnet z orłem opatrzony napisem „Przyjacielowi- -Żołnierzowi Łupaszko”.
Jerzy Lejkowski został aresztowany przez ubowców 6 lipca 1946 roku. Po ciężkim śledztwie, po torturach i karcerze, 9 maja 1947 roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Olsztynie skazał go na karę śmierci, w wyniku apelacji zamienioną na piętnaście lat więzienia.
W latach siedemdziesiątych nawiązał kontakty z byłymi kolegami z 5. WB AK. Ta działalność spowodowała, że prawie do końca swoich dni był na celowniku komunistycznej Służby Bezpieczeństwa.
Zmarł jako mąż i ojciec, 6 lipca 1991 roku w Gdańsku. Spoczywa na cmentarzu Srebrzysko.
Ponad miesiąc po jego śmierci, Sąd Wojewódzki w Olsztynie unieważnił wyrok z 9 maja 1947 roku.
Post Kpt Romuald Rajs ,,Bury" i Wileńskie Brygady AK - NZW
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
#PolishHolokaust