Strony

wtorek, 18 października 2022

19 października 1943 roku. W Rozwadowie Niemcy za pomoc Żydom rozstrzelali Jana Benisza oraz jego dwóch synów Lecha i Mieczysława. Pośmiertnie dnia 28 czerwca 2018r. odznaczono Jana Benisza Medalem i Dyplomem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. 

 


19 października 1943 roku. W Rozwadowie Niemcy za pomoc Żydom rozstrzelali Jana Benisza oraz jego dwóch synów Lecha i Mieczysława. Pośmiertnie dnia 28 czerwca 2018r. odznaczono Jana Benisza Medalem i Dyplomem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. 


Jan Benisz.. zamordowany za pomoc Żydom. 


Urodził się w Nowym Sączu. Do Gorlic przybył w 1910 r. i podjął pracę urzędnika skarbowego. Był działaczen społecznym, kolekcjonował militaria pochodzące z okresu bitwy gorlickiej. Badał zabytki kultury regionalnej. Był jednym z założycieli gorlickiego oddziału Towarzystwa Gimnastycznego ,,Sokół”. W latach 1920-39 pracował na terenie Górnego Śląska, budując tam polski aparat skarbowy. Został odznaczony ,,Gwiazdą Górnośląską”, za działalność zawodową i społeczną. Po wybuchu wojny wrócił do Gorlic i pracował jako kierownik biura aprowizacyjnego w Urzędzie Miasta. Dzięki tej funkcji mógł nielegalnie zaopatrywać w żywność Żydów, członków oddziałów partyzanckich i szczególnie ubogich mieszkańców Gorlic. Jako członek ZWZ, przekształconego później w AK pełnił potajemnie obowiązki kwatermistrza Obwodu Gorlice jako ,,Jastrząb”. Działał również w Polskiej Radzie Pomocy Żydom ,,Żegota”.


W sierpniu 1942 r. Benisz zaopiekował się Żydówką Salą Honibag, która uciekła z getta. Zorganizował dla niej kryjówkę u swoich znajomych, państwa Tokarskich. Przez dwa tygodnie dostarczał im żywność dla ukrywanej. Potem przetransportował ją do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanego Poczęcia w Dominikowicach. Został aresztowany w październiku 1943 r., razem z nim zatrzymano też innych członków konspiracji gorlickiej i jego dwóch synów Mieczysława i Lecha. Zostali rozstrzelani w Rozwadowie 19 października 1943 r. 

                                Lech Benisz


Maria Boczoń, córka Jana Benisza, w czasie wojny została również wciągnięta w struktury ruchu oporu, była łączniczką Armii Krajowej pod pseudonimami "Niezapominajka" i "Niusia" . W latach 40. XX wieku organizowała drużyny harcerskie na terenie Gorlic. Uczestniczyła w procesie gorlickich gestapowców w Norymberdze w czerwcu 1968 r. jako świadek. Zmarła w 2013 r.

                            Mieczysław Benisz


W 2010 r. Jan Benisz został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski i uhonorowany przez Yad Vashem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. 

                              Maria Benisz


źródła; http://pamiecitozsamosc.pl/jan-benisz-zamordowany-za-pomoc-zydom, 

https://timenote.info/pl/JAN-BENISZ-00.00.1943 


fot; http://www.mbpgorlice.info/new/art,1124,maria-boczon-wspomnienia-aresztowanie-ojca-i-braci-przez-gestapo

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Werhmacht #SS #derDeutschenKultur #jews #JewishTruth #PolacyRatującyŻydów #USA #JTA #TheTimesOfIzrael #TheJerusalemPost 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust