Strony

wtorek, 4 października 2022

5 października 1943 została osadzona w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz-Birkenau Łucja Charewiczowa z domu Strzelecka, pseud. "Cezaryna Mikułowska", gdzie otrzymała numer obozowy 64373.

 


5 października 1943 została osadzona w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz-Birkenau Łucja Charewiczowa z domu Strzelecka, pseud. "Cezaryna Mikułowska", gdzie otrzymała numer obozowy 64373.

Urodziła się 12 sierpnia 1897 roku w Cieszanowie – historyk, działaczka społeczna.

Uzyskała stopień doktora. Została docentem historii miast i kultury na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, pracowała jako starszy asystent wolontariusz w Zakładzie Historii Powszechnej Średniowiecznej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jana Kazimierza. 

Od roku 1931 pełniła stanowisko kustosza Muzeum Historycznego Miasta Lwowa. Uzyskała stopień doktora. Została docentem historii miast i kultury na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, pracowała jako starszy asystent wolontariusz w Zakładzie Historii Powszechnej Średniowiecznej na Wydziale Humanistycznym UJK.

Należała do Towarzystwa Miłośników Miasta Lwowa. Była autorką wielu prac na temat przeszłości Lwowa. Została członkiem założycielem powołanego w 1938 Stowarzyszenia „Towarzystwo Budowy Panoramy Plastycznej Dawnego Lwowa”, propagatorka badań nad historią kobiet.


Podczas II wojny światowej w 1940 r. udało się jej przenieść do Warszawy. Tam pracowała w Bibliotece Zamoyskich. Działała w konspiracji. Uczestniczyła w tajnym nauczaniu. W lipcu 1943 została aresztowana przez gestapo i osadzona na Pawiaku. 5 października 1943 została osadzona w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz-Birkenau, gdzie otrzymała numer obozowy 64373. 

Tam 17 grudnia 1943 poniosła śmierć, według jednego źródła zamordowana, według innego zmarła na tyfus. 


Cześć Jej Pamięci!

Post Historia Wczoraj i dziś.

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #KLAuschwitz 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust