Strony

piątek, 7 października 2022

,, Ocalałem, by dać świadectwo prawdzie'' 8 października 2007r. W Warszawie zmarł ksiądz Zdzisław Peszkowski, kapelan Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie, jeden z ocalałych więźniów obozu NKWD dla polskich oficerów w Kozielsku. 

 ,, Ocalałem, by dać świadectwo prawdzie''



8 października 2007r zmarł ks. Zdzisław Peszkowski, duchowny katolicki, doktor filozofii, harcmistrz, kapelan „Rodzin Katyńskich” i pomordowanych na Wschodzie. 



Urodził się 1918 roku w Sanoku. W gimnazjum należał do Sodalicji Mariańskiej, lecz od 1928 r. jego życiową pasją stało się harcerstwo. Dziesięć lat później był już podharcmistrzem i instruktorem w stanicy prowadzonej w Górkach Wielkich k. Skoczowa przez Aleksandra Kamińskiego.


We wrześniu 1939 r. jako podchorąży dowodził plutonem 20. Pułku Ułanów. Po 17 września w Pomorzanach razem z całym pułkiem dostał się do niewoli sowieckiej i został przewieziony do Kozielska. 12 maja 1940 r. znalazł się w ostatnim transporcie jeńców, który nie trafił do katyńskich dołów, lecz ostatecznie do obozu w Griazowcu. We wrześniu 1941 r. po zawarciu porozumienia Sikorski-Majski dołączył do Armii Andersa i objął dowództwo kompanii 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. W 1943 r. po ewakuacji Armii Polskiej na Bliski Wschód, otrzymał stopień harcmistrza i został odkomenderowany do opieki na polskimi dziećmi uratowanymi z terenów ZSRR. Rok później wyjechał z taką misją do Indii, gdzie zakładał gromady zuchowe i drużyny harcerskie, a w latach 1946-1947 pełnił funkcję komendanta Chorągwi Indyjskiej. 


Po powrocie do Europy rozpoczął studia psychologii w Oxfordzie, a następnie wstąpił do Polskiego Seminarium Duchownego w Orchard Lake w USA, z którym związał się trwale po przyjęciu święceń kapłańskich w 1954 r. jako wykładowca teologii pastoralnej oraz literatury polskiej.


W 1966 r. został prezesem Polish American Historical Association. Pozostając w przyjacielskich związkach z prymasem Stefanem Wyszyńskim włączył się w obchody Millenium. Od 1983 r. do śmierci pełnił funkcję Kapelana Naczelnego ZHP działającego poza krajem. Zdzisław Peszkowski aktywnie działał na rzecz polskiej kultury. Opublikował ponad 100 pozycji z zakresu teologii, historii Polski, literatury, filozofii. Był autorem podręczników do nauki języka polskiego i kultury, podręczników wychowawczych, dydaktycznych, a także modlitewników i antologii. Ta misja zdominowała jego aktywność po powrocie do Polski w 1990 r. założył Fundację "Golgota Wschodu", prowadził badania naukowe, uczestniczył w ekshumacjach w Katyniu, Charkowie i Miednoje (1991-1994) , opracował kilkanaście pozycji książkowych o tematyce „katyńskiej”, organizował konferencje głosząc prawdę o zbrodni i uroczystości upamiętnieniające ofiary. Od 1993 roku aż do końca swoich dni był kapelanem Rodzin Katyńskich i Rodzin Pomordowanych na Wschodzie".



17 września 1993 r. brał udział w ceremonii wyprowadzenia wojsk sowieckich z Polski, pozostawał jednak orędownikiem przebaczenia i pojednania. W 2006 r. Sejm RP zgłosił kandydaturę ks. Zdzisława Peszkowskiego do pokojowej Nagrody Nobla

      

Zmarł w szpitalu w Aninie, dla wielu w opinii świętości. Został pochowany w Panteonie Wielkich Polaków w krypcie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

                                            ⬇️

https://dzieje.pl/postacie/zdzislaw-peszkowski

                                            ⬇️

https://www.podkarpackahistoria.pl/wiadomosci/226,ksiadz-zdzislaw-peszkowski-cudem-ocalaly-z-katynia

Post Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej 

#Polishholokaust #WW2 #WorldWarTwo #sowieckieZbrodnie #NKWD #SovietInvasion #ArmiaCzerwona #komunizm #NewerForget #RedArmy #JewishNKWD #Jewishmurdered #kler #Katyń #Charków #Miednoje #Kozielsk #Stalin #Beria 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust