Strony

czwartek, 6 października 2022

Poznajcie Stefana Syrka. Urodził się 7 października 1892 roku w Tarnowie, został jednym z pierwszych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz jako numer 238.

 


Poznajcie Stefana Syrka. Urodził się 7 października 1892 roku w Tarnowie. Ukończył szkołę podstawową im. Tadeusza Kościuszki. Od najmłodszych lat brał aktywny udział w działalności niepodległościowej. Za przenoszenie ulotek na teren zaboru rosyjskiego został aresztowany i przebywał półtora roku w kieleckim więzieniu. Od 1913 roku instruktor Związku Strzeleckiego. Pracuje pod pseudonimem „ Zbigniew „ na terenie powiatu tarnowskiego. Od 6 sierpnia 1914 roku w I Brygadzie Legionów przeszedł cały szlak bojowy. 12 maja 1935 roku w Warszawie, brał udział w pogrzebie Józefa Piłsudskiego, Marszałka Polski. 

                W chwili wybuchu wojny działa aktywnie w Komitecie Obrony Cywilnej miasta. Pełni w tym czasie funkcję komendanta tarnowskiej Milicji Obywatelskiej. Tuż przed wkroczeniem Niemców opuszcza Tarnów. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Wraz z synem zostaje wzięty do niewoli sowieckiej. Uwięzieni w obozie jenieckim w Ostaszkowie, zostają przekazani przez Sowietów Niemcom. Stefan Syrek przebywał w Stalagu 11 C. Po rozwiązaniu obozu powrócił do Tarnowa. 

             W 1940 roku wstępuje do ZWZ ( Związku Walki Zbrojnej ) , angażując się w działalność konspiracyjną wymierzoną przeciwko okupantowi. Aresztowany 3 maja 1940 roku przez gestapo, zostaje osadzony w tarnowskim więzieniu. 14 czerwca 1940 roku przywieziony do KL Auschwitz w I transporcie Polaków. Od tamtej chwili Stefan Syrek staje się numerem 238... 

              Sierżant I Brygady Legionów , walczył w 23 bitwach – trzykrotnie ranny. Odznaczony Krzyżem Walecznych. Komornik sądowy, działacz społeczny. Prezes Związku Legionistów Polskich i Związku Podoficerów Rezerwy. Przewodniczący komitetu budowy szkoły w Łowczówku. 

                      Zamordowany przez Niemców w komorze gazowej 7 lipca 1942 roku. 

                          Cześć i chwała Bohaterom! 


.......................................................................................................


Niniejszy tekst powstał na bazie źródeł, do których zdołaliśmy dotrzeć.

Chcemy je zweryfikować, a także pozyskać wszelkie inne informacje i materiały (dokumenty, fotografie, zachowane wspomnienia i relacje, wywiady i artykuły prasowe lub większe publikacje, itp.) o każdej z postaci uczestników pierwszych transportów do KL Auschwitz oraz innych polskich więźniach tego obozu; zarówno o ich losach przed i w trakcie pobytu w obozie, jak i o późniejszych losach tych, którzy przeżyli.

Wszystkie osoby i instytucje, które mogą nam pomóc, prosimy o kontakt: projekt@pierwszenumery.pl

Post #14czerwca #KLAuschwitz #Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust