Strony

sobota, 12 listopada 2022

13 listopada 1942 roku z aresztu Gestapo na Pawiaku w Warszawie do KL Auschwitz wysłano po trwającej od kwietnia 1942 roku serii brutalnych przesłuchań grupę kobiet-uczennic i nauczycielek Gimnazjum imienia Królowej Jadwigi w Warszawie, które współpracowały jako łączniczki w strukturach Związku Walki Zbrojnej -Armii Krajowej.

 


13 listopada 1942 roku z aresztu Gestapo na Pawiaku w Warszawie do KL Auschwitz wysłano po trwającej od kwietnia 1942 roku serii brutalnych przesłuchań grupę kobiet-uczennic i nauczycielek Gimnazjum imienia Królowej Jadwigi w Warszawie, które współpracowały jako łączniczki w strukturach Związku Walki Zbrojnej -Armii Krajowej. Ich zadaniem było utrzymywanie korespondencji między osadzonymi w obozach jenieckich i ośrodkach robotniczych w Niemczech, a władzami ZWZ-AK w Warszawie. Do przebywających tam osób wysyłano korespondencję, a odpowiedzi - aby nie wzbudzić podejrzeń - były kierowane na adresy uczennic nauczycielek. Wskutek zdrady akcja została zdekonspirowana. Wśród aresztowanych znalazła się Anna Maria Hinel (zdjęcie) 18 letnia harcerka, autorka pamiętnika z okresu okupacji niemieckiej.

Zmarła w KL Auschwitz 19 marca 1943 roku.

Boguś Historia Polski Dzień Po Dniu

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Werhmacht #SS #derDeutschenKultur #Pawiak #KLAuschwitz 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust