Strony

niedziela, 13 listopada 2022

14 listopada 1907 r. - w Warszawie urodził się Władysław Kopaliński, leksykograf, tłumacz, wydawca. Autor m.in. „Słownika mitów i tradycji kultury”, „Słownika eponimów czyli wyrazów odimiennych” i „Opowieści o rzeczach powszednich”.



14 listopada 1907 r. - w Warszawie urodził się Władysław Kopaliński, leksykograf, tłumacz, wydawca. Autor m.in. „Słownika mitów i tradycji kultury”, „Słownika eponimów czyli wyrazów odimiennych” i „Opowieści o rzeczach powszednich”.

Genialność słowników Kopalińskiego jest potwierdzona przez wielu wybitnych humanistów.

– Wielki hołd oddaję temu Polakowi (…) kłaniam się nisko jego pamięci – To jest człowiek, który (…)tyle dokonał w pojedynkę, to jest wręcz niewiarygodne – powiedział prof. Jan Miodek.


-Przyniósł kulturze, w dziedzinie tak ważnej jak słowniki, niezliczone skarby i zostawił ogromne dziedzictwo – powiedział literaturoznawca i krytyk literacki, prof. Jacek Trznadel. Przyczynił się on niesłychanie do rozwoju kultury językowej, do rozwoju świadomości językowej i kulturowej – podkreślił literaturoznawca. Trznadel nie krył podziwu dla pracy, jaką wykonał Kopaliński. – To było dzieło właściwie jednego człowieka – powiedział. Tworzył wiekopomne pomniki chwały języka dla kultury swojego narodu.


-Mam wszystkie jego książki i uważam, że bez którejś z nich byłbym uboższy - tak o spuściźnie Władysława Kopalińskiego powiedział językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego, Jerzy Bralczyk. Językoznawca z UW zwrócił uwagę, że jako pierwsze skojarzenie z nazwiskiem “Kopaliński” nasuwa się słowo “słownik”. “Jego Słownik wyrazów obcych jest chyba najbardziej znaną wśród innych tego typu pozycji” – zwrócił uwagę Bralczyk. Jak dodał, w książce tej hasła nie tylko tłumaczą znaczenie wyrazów, ale i odwołują się do zjawisk kultury, kierują do mitów i symboli. Między innymi z powodu erudycji autora, jego dzieła, “oprócz tego, że są słownikami, są także wciągającymi książkami do czytania” – zauważył Bralczyk dodając, że sam sięgał do nich niezwykle często. Prof. Bralczyk ocenił Kopalińskiego jako jednego z “kilku wielkich słownikarzy w naszej kulturze”. Profesor zwrócił uwagę, że dzisiaj słowniki są najczęściej dziełem wielu ludzi, wielkich instytucji. Natomiast Kopaliński tworzył je sam. Okazuje się, że praca człowieka kultury i nieprawdopodobnej erudycji może dawać znakomite efekty bez sięgania po najnowsze technologie komunikacyjne – podkreślił.


Źródło: https://www.kurtiak-ley.pl/kopalinski-wladyslaw-slowniki/

Post Zapomniani Patrioci 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust