Strony

poniedziałek, 12 grudnia 2022

13 grudnia 1939 r. W odwecie za postrzelenie żołnierza niemieckiego stracono przy ul. Franciszkańskiej dziesięciu rzemieślników i rolników z Szamotuł, Pniew, Otorowa, Wronek i Piłki.

 


13 grudnia 1939 r. W odwecie za postrzelenie żołnierza niemieckiego stracono przy ul. Franciszkańskiej dziesięciu rzemieślników i rolników z Szamotuł, Pniew, Otorowa, Wronek i Piłki. Zginęli z rąk Niemieckiego okupanta wówczas: Jan Szymkowiak, Jan Brzoski, Adam Zeuschner, Feliks Ludek, Jan Kaczmarek, Tomasz Czyż, Wincenty Pociecha, Brunon Korpik, Wojciech Sydor i Franciszek Kaczmarek. Zwłoki ich pochowano we wspólnej mogile na cmentarzu parafialnym w Szamotułach. Tuż za klasztorem przy ulicy Franciszkańskiej, w kamiennej grocie znajduje się odsłonięta w 1962 r. płyta spiżowa z nazwiskami rozstrzelanych Polaków. Projektantem tablicy był poznański rzeźbiarz Edward Haupt.

Zdj. Pochodzi ze strony ⬇️

http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/25417,szamotuly-miejsce-stracen-dziesieciu-polakow.html

                                          ⬇️

http://zamek.org.pl/aktualnosci/losy-szamotulan-i-ich-rodzin-w-czasie-okupacji-hitlerowskiej-1939-1945/

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Werhmacht #SS #derDeutschenKultur 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust