Strony

wtorek, 6 grudnia 2022

7 grudnia 1895 roku w majątku Trzebcz w powiecie Chełmno urodził się Jan Slaski (zamordowany przez sowieckich oprawców w kwietniu lub maju 1940 w Katyniu) – polski polityk i wojskowy, major kawalerii Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, poseł IV kadencji i senator V kadencji II RP.

 


7 grudnia 1895 roku w majątku Trzebcz w powiecie Chełmno urodził się Jan Slaski (zamordowany przez sowieckich oprawców w kwietniu lub maju 1940 w Katyniu) – polski polityk i wojskowy, major kawalerii Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, poseł IV kadencji i senator V kadencji II RP. Pochodził ze szlacheckiej rodziny Slaskich herbu "Grzymała". Był ojcem Jana Slaskiego, historyka literatury polskiej. 


Ukończył Szkołę Podchorążych Kawalerii w Dobritz koło Berlina. W czasie I wojny światowej walczył na froncie rosyjskim i francuskim. 


Od stycznia do maja 1919 roku pracował w Organizacji Wojskowej Pomorza i w Wielkopolsce. Podczas Powstania Wielkopolskiego, organizował 2. Pułk Ułanów i był w nim dowódcą I szwadronu. Również jako dowódca szwadronu walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Za powstrzymanie nacierających Rosjan odznaczony krzyżem Virtuti Militari (nr 4317). 


Służbę zakończył w stopniu rotmistrza ze starszeństwem z dniem 1 czerwca 1919 roku (potem został awansowany do stopnia majora rezerwy). Od 1922 roku gospodarował w rodzinnym majątku Trzebcz. 


Od 1929 roku był prezesem powiatowego Związku Kółek Rolniczych. Za jego sprawą doszło do połączenia pomorskiego Związku Ziemian (którego był prezesem) z pomorskim Towarzystwem Rolniczym. Był radcą Izby Przemysłowo-Handlowej w Gdyni i Pomorskiej Izby Rolniczej w Toruniu, a także prezesem Pomorskiego Związku Ziemian. 


W 1935 wybrany posłem na Sejm RP IV kadencji (1935–1938) z listy BBWR, z okręgu nr 101 (Toruń miasto i powiat, Chełmno, Wąbrzeźno). W kolejnej, V kadencji był senatorem bezpartyjnym z województwa pomorskiego (od 11 września 1938). 

Był majorem rezerwy kawalerii 16. Pułku Ułanów. W kampanii wrześniowej odkomenderowany do Sztabu Głównego WP. W ręce sowieckie wpadł 18 września 1939 roku. Więziony w Kozielsku, został zamordowany w Katyniu. 


Jan Slaski został upamiętniony na tablicy pamiątkowej odsłoniętej 3 lipca 1999 w gmachu Senatu RP ku czci senatorów II RP, którzy zginęli w czasie II wojny światowej i okresie powojennych represji. 

5 października 2007 Minister Obrony Narodowej awansował go pośmiertnie do stopnia podpułkownika. 


Cześć Jego Pamięci!

Post Historia Wczoraj i dziś. 

Na fot.: Jan Slaski jako por. 16. Pułku Ułanów.

#Polishholokaust #WW2 #WorldWarTwo #sowieckieZbrodnie #NKWD #SovietInvasion #ArmiaCzerwona #komunizm #NewerForget #RedArmy #JewishNKWD #Stalin #Beria #Katyń #Ostaszków #Miednoje #Kozielsk #Starobielsk #ZbrodniaKatyńska #Charków #laskatyński #Bykownia #GolgotaWschodu #17września1939 #1września1939 #swołocz #Rosja #ZiemieUtracone #ПамятаємоПравду #Нацисты #Россия #краснаяармия #Нквд #светскиесволочи 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust