Strony

czwartek, 8 grudnia 2022

9 grudnia 1944r. W Kaliszu zakończyły się pokazowe procesy Polaków działających w ruchu oporu oraz współpracujących z nimi osób narodowości niemieckiej.

 


9 grudnia 1944r. W Kaliszu zakończyły się pokazowe procesy Polaków działających w ruchu oporu oraz współpracujących z nimi osób narodowości niemieckiej.

W marcu 1944r. Niemcy - Gestapo dokonało w Kaliszu masowych aresztowań. Wśród ponad setki aresztowanych znaleźli się Polacy por. AK Bolesław Krawiec ps. „Stach”, Janina Stasiak, Tadeusz Pyzik i Barbara Pawlak oraz kaliszanie, członkowie Armii Krajowej z rodzin pochodzenia niemieckiego. 

Działalność w polskim podziemiu tak dużej ilości osób pochodzenia niemieckiego była dla Niemców wielkim zaskoczeniem. Dlatego też zdecydowano aresztowanych konspiratorów osądzić i skazać w pokazowym procesie podczas wyjazdowej sesji Trybunału Ludowego z Berlina (Volksgerichtshofu).

Po trwającym dziewięć miesięcy śledztwie, które prowadziło gestapo w Łodzi, sporządzono dwa akty oskarżenia – osobno dla Polaków, osobno dla grupy Polaków pochodzenia niemieckiego.

Zgodnie z obowiązującym prawem niemieckim wyrok śmierci mógł zostać wykonany dopiero po upływie stu dni. Jednakże wobec zbliżających się do Kalisza wojsk radzieckich datę egzekucji przyśpieszono i 19 stycznia 1945, na dwa dni przed zajęciem Kalisza przez Armię Czerwoną, grupę 56 członków antyhitlerowskiego podziemia rozstrzelano w lasach koło Skarszewa, niedaleko Kalisza w województwie wielkopolskim (Las Skarszewski).


Ekshumacji dokonano 26 kwietnia 1945. Z 56 zabitych osób, udało się ustalić tożsamość tylko 30 pomordowanych.

Zdj. Kwatera żołnierzy AK na cmentarzu Tynieckim. Za Wikipedia.

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Werhmacht #SS #derDeutschenKultur #Skarszew #Kalisz 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust