Strony

poniedziałek, 23 stycznia 2023

24 stycznia 1939r. Narciarze intensywnie przygotowują się do mistrzostw świata w Zakopanem.

 


24 stycznia 1939r. Narciarze intensywnie przygotowują się do mistrzostw świata w Zakopanem.


„Kurier Sportowy” opublikował zdjęcie grupy narciarzy, trenujących pod kierunkiem Jaka Zingeriego na Kasprowym Wierchu. Od lewej: Stanisław Gąsienica Mięsacz, Marian Zając, Bekierówna, Jan Schindler, Helena Marusarzówna, J. Marusarzówna, Jak Zingerie, Jan Lipowski, Karol Zając, Władysław Majer, Bronisław Czech i Jerzy Bielatowicz.


Bronisław Czech (1908-1944) - 24-krotnym mistrz Polski w konkurencjach narciarskich, najwszechstronniejszy polski narciarz okresu międzywojennego, trzykrotny olimpijczyk, taternik, ratownik górski, instruktor narciarski, pilot i instruktor szybowcowy.

Podczas II wojny światowej włączył się w działalność konspiracyjną, był kurierem do Węgier. 14 maja 1940 r. został zabrany przez gestapo ze swojego domu i aresztowany. Po miesiącu trafił do pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz, gdzie nadano mu numer 349. Dołączył do ruchu oporu organizowanego przez rtm. Witolda Pileckiego. Ze względu na jego sukcesy sportowe zaproponowano mu objęcie stanowiska trenera młodych niemieckich narciarzy. Ofertę odrzucił. Do wiosny 1941 pracował w stolarni, później oddelegowano go wytwórni drewnianych łyżek. W 1942 został przydzielony do pracy w obozowym muzeum. Tam malował akwarele i rzeźbił. Wiosną 1944 stan zdrowia Bronisława Czecha pogorszył się. Trafił do szpitala oświęcimskiego, gdzie zmarł z wycieńczenia 5 czerwca 1944.


Helena Marusarzówna (1918-1941) – mistrzyni sportów narciarskich (najlepsza polska zawodniczka narciarska w latach 1936-1939), kurier tatrzański, żołnierz Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej.

Gdy rozpoczęła się II wojna światowa działała w polskim ruchu oporu jako kurier na linii Polska – Budapeszt. W marcu 1940 została zatrzymana przez żandarmerię słowacką, a następnie przekazana Gestapo. Więziono ją i wielokrotnie torturowano w siedzibach w Muszynie, Nowym Sączu, Zakopanym, Tarnowie i Krakowie. Podczas tej niewoli nie zdradziła żadnych tajnych informacji, jednak gestapo znalazło w jej rzeczach list, który wskazywał na działalność konspiracyjną Heleny, za co została rozstrzelana w 1941 roku.

Pośmiertnie otrzymała odznaczenie Virtuti Militari oraz Krzyż Walecznych.


Groby Bronisława Czecha oraz Heleny Marusarzówny znajdują się na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.

MllW.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust