Strony

sobota, 28 stycznia 2023

29 stycznia 1943r. W odwecie za próbę odbicia przez BCh aresztowanych Polaków, Niemiecka żandarmeria spacyfikowała wsie Budy i Huta Dzierążyńska na Zamojszczyźnie, mordując 71 Polaków oraz wieś Sumin, gdzie zamordowano 50 osób, w większości Ukraińców.

 


29 stycznia 1943r. W odwecie za próbę odbicia przez BCh aresztowanych Polaków, Niemiecka żandarmeria spacyfikowała wsie Budy i Huta Dzierążyńska na Zamojszczyźnie, mordując 71 Polaków oraz wieś Sumin, gdzie zamordowano 50 osób, w większości Ukraińców.

29 stycznia około godziny 16:00 na szosie Zamość – Tomaszów Lubelski, przy zjeździe do Sumina, zatrzymały się trzy samochody ciężarowe wypełnione żandarmami z posterunku w Rachaniach. Niemcy podzielili się na trzy grupy i otoczyli wieś. Jeden pododdział poruszał się wzdłuż drogi, która biegła przez Sumin, dwa pozostałe podeszły do skraju zabudowań – odpowiednio od strony północnej i południowej. Żandarmi zabijali każdego napotkanego mieszkańca bez względu na wiek i płeć. Zazwyczaj ofiary wywlekano z zabudowań i rozstrzeliwano przed gospodarstwami. Małe dzieci zabijano w kołyskach.


Następnego dnia Niemcy powrócili do Sumina, gdzie znaleźli i zastrzelili trzy osoby. Zrabowali także inwentarz oraz mienie należące do ofiar masakry. Część zabudowań spalono, a część rozebrano. Uzyskane w ten sposób drewno przewieziono do folwarku w Tarnawatce z przeznaczeniem na budulec i opał.


W trakcie pacyfikacji zamordowano 50 osób. W gronie ofiar znalazło się sześciu mężczyzn, 23 kobiety i 21 dzieci w wieku do 15 lat. Siedmioro zamordowanych było narodowości polskiej, pozostali byli Ukraińcami. Najmłodsza zidentyfikowana ofiara liczyła rok, najstarsza 67 lat. Zniszczeniu uległo 27 budynków mieszkalnych i 60 budynków gospodarczych.

       Przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Centralnego w Krakowie, Wołodymyr Kubijowycz, nawiązał do tej zbrodni w swym memoriale z 25 lutego 1943 roku, wystosowanym do generalnego gubernatora Hansa Franka. Wskazał ją jako jeden z przykładów polityki odpowiedzialności zbiorowej, której ofiarą pada przychylnie nastawiona do Niemiec ludność ukraińska. Poinformował, że 29 stycznia 1943 roku w Suminie rozstrzelano 45 Ukraińców, w tym 18 dzieci w wieku 3–15 lat. Ostrzegł jednocześnie, że na skutek tego rodzaju zbrodni wśród ludności ukraińskiej rodzi się niezadowolenie i staje się ona podatna na „wrogą propagandę”.


Na rozkaz Niemców zwłoki ofiar pacyfikacji zostały pogrzebane przez mieszkańców Tarnawatki na polu Józefa Szumskiego. W lipcu 1958 roku szczątki ekshumowano i przeniesiono na cmentarz parafialny w Tarnawatce, gdzie spoczęły we wspólnej mogile.

               Ukraińcy na usługach niemieckich mieli w tym udział. 

                                              ⬇️

https://polishholokaust.blogspot.com/2023/01/29-stycznia-1943-r-we-wsi-sumin-pow.html?m=1

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Werhmacht #SS #derDeutschenKultur #Budy #HutaDzierążyńska #Sumin 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust