Strony

środa, 18 stycznia 2023

"W tym czasie widziałem naocznie, jak Niemcy odłączali dzieci od matek. To oddzielanie matek od ich pociech najbardziej mną wstrząsnęło. Najgorsze tortury, jakie zniosłem, były niczym w porównaniu z tym widokiem. Niemcy zabierali dzieci, a w razie jakiegoś oporu, nawet bardzo nikłego, bili nahajami do krwi – i matki i dzieci" - opis rzeczywistości, fragment wspomnień Leopolda Szpugi-rolnika wysiedlonego ze wsi Topólcza w województwie lubelskim, panującej w zlikwidowanym 19 stycznia 1944 roku niemieckim przesiedleńczym obozie koncentracyjnym Lager Zamość, który utworzony został w listopadzie 1942 roku.

 


"W tym czasie widziałem naocznie, jak Niemcy odłączali dzieci od matek. To oddzielanie matek od ich pociech najbardziej mną wstrząsnęło. Najgorsze tortury, jakie zniosłem, były niczym w porównaniu z tym widokiem. Niemcy zabierali dzieci, a w razie jakiegoś oporu, nawet bardzo nikłego, bili nahajami do krwi – i matki i dzieci. Wtedy w obozie rozlegał się pisk i płacz nieszczęśliwych. Nieraz matki zwracały się do Niemców z prośbą o żywność dla zgłodniałych i zmarzniętych dzieci. Jedyne, co mogły otrzymać, to uderzenie laską lub bykowcem. Widziałem, jak Niemcy zabijali małe dzieci (...) Warunki higieniczne były straszne. Wszy, brud, pchły, pluskwy wprost żywcem pożerały ludzi". 

Powyższy tekst to fragment wspomnień Leopolda Szpugi-rolnika wysiedlonego ze wsi Topólcza w województwie lubelskim. Jest to opis rzeczywistości panującej w zlikwidowanym 19 stycznia 1944 roku niemieckim przesiedleńczym obozie koncentracyjnym Lager Zamość, który utworzony został w listopadzie 1942 roku. Obóz składający się z 16 baraków odgrodzonych od siebie drutami kolczastymi, co czyniło go największym obozem przesiedleńczym jaki Niemcy utworzyli dla Polaków wysiedlanych z Zamojszczyzny był ekspozyturą utworzonej przez Niemców Centrali Przesiedleńczej w Łodzi ( Umwandererzentralstelle - Litzmanstadt). W okresie od grudnia 1942 roku do kwietnia 1943 roku zmarło 199 dzieci. Historycy szacują, że przez zamojski obóz przeszło ok. 100 000 osób, z czego około 20% stanowiły dzieci. Przeciętnie jednorazowo w obozie przebywało ok. 1000 nieletnich.

Boguś, Historia Polski Dzień Po Dniu.

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Werhmacht #SS #derDeutschenKultur #Zamojszczyzna #wysiedlenia #Zamość LagerZamość 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust