Strony

poniedziałek, 13 marca 2023

14 marca 1919r. Wojna polsko-bolszewicka: w Nieświeżu (obecnie Białoruś), tego dnia, w miesiąc po rozpoczęciu wojny polsko-bolszewickiej wybuchło powstanie antybolszewickie.

 


14 marca 1919r. Wojna polsko-bolszewicka: w Nieświeżu (obecnie Białoruś), tego dnia, w miesiąc po rozpoczęciu wojny polsko-bolszewickiej wybuchło powstanie antybolszewickie. Przez pięć dni miasto było w rękach mieszkańców, którzy czekali na wejście wojska Polskiego. Nie doczekawszy się przybycia posiłków, powstanie zostało stłumione przez wojska bolszewickie i lokalnych kolaborantów żydowskich. Po przejęciu miasta nastał terror. Lider powstania Mieczysław Wolnisty i pozostali przywódcy : Polikarp Kolenda, Józef Januszkiewicz, Konstanty Szydłowski i Stanisław Iwanowski zostali aresztowani i przewiezieni do klasztoru benedyktynów, służącego jako więzienie, a następnie 24 marca 1919r. po okrutnych torturach rozstrzelani w lesie za miastem.



Na nagrobku na mogile organizatorów powstania, na cmentarzu katolickim w Nieświeżu, wzniesiono pomnik 24 marca 1926 roku. Był on ufundowany przez uczniów i nauczycieli miejscowego gimnazjum. Po 1990 roku został wyremontowany i istnieje do czasów obecnych. Ma formę dużego, czteroramiennego krzyża z czerwonego granitu, na którym znajdują się nazwiska rozstrzelanych, data śmierci i cytat z Jana Kochanowskiego:

,, A jeśli komu droga otwarta do nieba, Tym, co służą ojczyźnie".




Po 1944 roku z nagrobka został usunięty napis pomordowani przez bolszewików( zdj 1).

Zdj 3 i 4. Klasztor benedyktynów w Nieświeżu.

Post Zbyszek Dzięgielewski Wilk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust