Strony

niedziela, 19 marca 2023

20 marca 2003 roku wieczorem płk Roman Polko odbył wraz ze swoimi komandosami ostatnią odprawę przed rozpoczęciem tajnej operacji.

 


20 marca 2003 roku wieczorem płk Roman Polko odbył wraz ze swoimi komandosami ostatnią odprawę przed rozpoczęciem tajnej operacji.

Jeszcze tego samego dnia polscy żołnierze odpłynęli z kuwejckiego portu w kierunku terminalu przeładunkowego.Ich Ich atakowi towarzyszyły odgłosy rozpoczynającej się II wojny w Zatoce Perskiej.


Pierwsi żołnierze jednostki "GROM" zostali wysłani do Kuwejtu już w marcu 2002 roku. Ich zadaniem było nie tylko rozpoznanie sytuacji, lecz i patrolowanie okolicznych wód, by uniemożliwić Irakowi sprzedaż ropy z jednej i zakup broni z drugiej strony.

To ostatnie zadanie było wynikiem embarga nałożonego na rządzony przez Saddama Husajna kraj.

W marcu 2003 roku, w przededniu inwazji USA i ich sojuszników na Irak. Amerykanie zaproponowali Polsce udział w tej operacji. To wówczas przebywającym w Kuwejcie żołnierzom jednostki "GROM' polecono opracowanie planu zdobycia jednego z dwóch usytuowanych przed irackim portem Umm Kasar terminali naftowych. Drugi z nich mieli w tym samym czasie opanować Amerykanie z US Navy Seal.

Polscy żołnierze przygotowali trzy wielowariantowe plany akcji. Po wyłonieniu i zaakceptowaniu optymalnego, na podstawie wykonanego rozpoznania wzniesiono w rzeczywistych wymiarach makietę terminalu, na której przez wiele godzin szczegółowo ćwiczono całą akcję.

Od 17 marca 56 żołnierzy "GROM" oczekiwało w stałej gotowości bojowej na sygnał rozpoczęcia operacji.

Trzy dni później wieczorem wsiedli do Łodzi, na których podnieśli biało-czerwone flagi. Ich dowódcą był ppłk Andrzej Kruczyński "Wódz". Tuż przed godz.23.00 liczący ponad 30 osób zespół uderzeniowy przybił do terminala. Żołnierze rozpoczęli bezszelestną wspinaczkę na znajdujący się ok.10 m. wyżej pokład. Po przeszukaniu, jak się okazało, pustej przepompowni musieli sforsować liczącą ponad 150 metrową wąską kładkę, za którą znajdowała się część hotelowa. Tam też obezwładniono kilkunastu Irakijczyków. Później rozpoczęto przeszukiwanie zamkniętych blaszanymi drzwiami pokoi. Po bezkrwawym wykonaniu zadania obiekt wraz z jeńcami został przekazany amerykańskim marines.


Osiągnięty błyskotliwy sukces był nie tylko pierwszą dużą akcją bojową naszej jednostki specjalnej, lecz i pierwszą tak znaczą polską operacją wojskową od czasów II wojny światowej i epopei Żołnierzy Niezłomnych.

Post Historia Wczoraj i dziś.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust