Strony

środa, 22 marca 2023

23 marca 1941r. w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau zamordowany został Tadeusz Tański, inżynier, konstruktor samochodowy, autor pierwszego polskiego samochodu pancernego oraz cywilnych aut CWS T-1 i CWS T-4.

 


23 marca 1941r. w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau zamordowany został Tadeusz Tański, inżynier, konstruktor samochodowy, autor pierwszego polskiego samochodu pancernego oraz cywilnych aut CWS T-1 i CWS T-4.



Konstruktor pierwszego polskiego pojazdu pancernego 🇵🇱


Tadeusz Tański - inżynier mechanik i wybitny wynalazca - podczas niemieckiej okupacji działał w konspiracji niepodległościowej. Aresztowany w ramach Akcji A-B, której celem była zagłada polskich elit i osadzony w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, gdzie został zamordowany 23 marca 1941 roku. 


Już w latach 1915-16 opracował konstrukcję największego wówczas silnika lotniczego o mocy 382 kW (520 KM). Poza tym na swoim koncie miał wiele kolejnych sukcesów konstrukcyjnych w tym zakresie.


Tuż po odzyskaniu niepodległości wrócił do kraju. Już na początku 1920 r. opracował (w wolnych chwilach od pracy zawodowej) konstrukcję lekkiego pojazdu pancernego FT-B opartego na podwoziu Forda T. Dość szybko 8 pierwszych sztuk wysłano na front wojny z bolszewikami w lipcu 1920 roku. Ogółem wybudowano ich 16 lub 17 sztuk.   


W okresie międzywojennym był autorem pierwszego polskiego samochodu osobowego CWS T-1 produkowanego seryjnie w latach 1927-1931. Była to w pełni polska konstrukcja wykonywana w kilku wersjach nadwoziowych. Nowatorską i niespotykaną do dziś cechą pojazdu (uwzględniającą trudną sytuację gospodarczą ówczesnej Polski) było to, że cały samochód (za wyjątkiem świec zapłonowych) można było rozkręcić, a następnie ponownie złożyć za pomocą jednego klucza.


Tadeusz Tański był niezwykle uzdolnionym i wszechstronnym konstruktorem, mającym wiele pomysłów i pasji. Poza technicznymi, miał także zainteresowania humanistyczne. Był znawcą malarstwa, sam także malował, pisał wiersze i opowiadania. Tuż przed wojną rozpoczął pracę nad książką. Plany pokrzyżowała napaść Niemiec na Polskę.


Był odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi i Medalem 10-lecia Odzyskania Niepodległości.


🕵 Więcej o Tadeuszu Tańskim przeczytasz w publikacji "Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę. Słownik polskich i związanych z Polską odkrywców, wynalazców oraz pionierów nauk matematyczno-przyrodniczych i techniki". 


Jest to pięciotomowe dzieło stworzone i wydane przez Instytut Historii Nauki PAN oraz Instytut Pamięci Narodowej. Zawiera ponad 1300 nazwisk najwybitniejszych polskich uczonych, którzy wnieśli swój wkład w rozwój cywilizacji technicznej świata.


Inzynier Tański spotkał się z uczestnikami słynnej wyprawy samochodowej dookoła świata w 1926 roku i z tego spotkania pozostało kilka zdjęć. Można je zobaczyć tutaj (datowianie 1926-10 Katowice):

Jarek Bloniarz. 

                                           ⬇️

https://archiwumharcerskie.pl/index.php?title=Kategoria:Jerzy_Jeli%C5%84ski_-_wyprawa_dooko%C5%82a_%C5%9Bwiata_1926-1928_-_fotografie

                                           ⬇️

https://polishholokaust.blogspot.com/2020/03/11-marca-1892-w-janowie-podlaskim.html?m=1

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Werhmacht #SS #derDeutschenKultur #KLAuschwitz #KLAuschwitzBirkenau #Oświęcim #14Czerwca #PierwszeTransporty #MarszŚmierci 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust