Strony

środa, 22 marca 2023

23 marca 1945r. Armia Czerwona zajęła Sopot.



23 marca 1945 r., cały Sopot został ostatecznie zajęty przez Armię Czerwoną. Działania wojenne w mieście zakończyły się, choć zaciekłe boje toczono do pierwszych dni kwietnia o sąsiedni Gdańsk oraz Gdynię. Po zdobyciu kurortu dowodzący 2. Frontem Białoruskim, marszałek Rokossowski wystosował ultimatum do żołnierzy broniących Gdańska. Nad płonącym miastem rozrzucono dodatkowo 4,5 mln ulotek.


Wyparcie oddziałów niemieckich z Sopotu oraz dotarcie do wybrzeża Zatoki Gdańskiej było realizacją pierwszego etapu operacji mającej na celu opanowanie całego rejonu umocnionego Gdańska i Gdyni. Początek bezpośredni działań wojennych o ten region datuje się na 14 marca. W południe tego dnia jednostki 2. Frontu Białoruskiego ruszyły z ofensywą na gdański rejon umocniony. 49. oraz 70. Armie wspierane dodatkowo dwoma korpusami pancernymi wyprowadziły atak powoli w kierunku na Sopot. Od strony południowo-zachodniej do ataku tego dnia koncentrowała jeszcze swoje siły 65. Armia, od południowej zaś 2. Armia Uderzeniowa. Uprzedzając nieco kolejność wydarzeń, po czterech dniach, 18 marca, sztab marsz. Rokossowskiego doprecyzował plan zdobycia Gdańska oraz Gdyni. Całość operacji została podzielona na trzy etapy. Pierwszy, planowany do realizacji najpóźniej do 23 marca, zakładał rozdzielenie niemieckiej 2. Armii na dwie części poprzez zajęcie całego Sopotu (dojście tym samym do wybrzeża Zatoki Gdańskiej), a także jednocześnie opanowania rejonu Gdyni. W ramach drugiego etapu do 27 marca planowano zajęcie całego masywu leśnego otaczającego od zachodu Gdańsk. Ostatnim akordem miał być już bezpośredni szturm na miasto, który miał zająć trzy dni.


W pierwszej fazie uderzenie Armii Czerwonej skupiło się na dotarciu do Zatoki Gdańskiej na wysokości Sopotu. Do 22 marca trwały zacięte walki o przełamanie pierwszego i drugiego pierścienia niemieckiej obrony, na pozycjach pasa północno-zachodniego i zachodniego, w rejonie Klukowo-Szafarnia-Wysoka. Postępy Armii Czerwonej wynosiły zaledwie 1-2,5 km na dobę. Ostatecznie 21 marca oddziały niemieckie musiał wycofać się około pół kilometra na wschód. Kolejnego dnia toczyły się ciężkie walki w rejonie Klukowa, a następnie już na terenie kompleksu lasów oliwskich.


W związku ze zbliżającymi się oddziałami Armii Czerwonej, 18 marca rozpoczęto ewakuację jednego z największych szpitali polowych, jaki znajdował się rejonie umocnionym Gdańska i Gdyni – zlokalizowanego we wnętrzach potężnego Kasino-Hotelu w Sopocie. Dzień później nakazano ewakuację całego kurortu. 22 marca nadal trwały zarządzone prace nad wznoszeniem umocnień w mieście, choć obrona wydawała się pozbawiona już sensu. Tego samego dnia oddziały sowieckie dotarły nad Bałtyk powyżej Sopotu. W nocy z 22 na 23 marca cały kurort został zajęty przez Armię Czerwoną. Stanowiska w mieście nie zostały obsadzone przez niemieckie oddziały (jednostki wycofały się do Gdańska). Zniszczenia w Sopocie były relatywnie niewielkie. Na zachodnim odcinku Armia Czerwona zajęła tego dnia także Kokoszki.


Post Muzeum Sopotu

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #sowieckieZbrodnie #NKWD #SovietInvasion #ArmiaCzerwona #komunizm #NewerForget #RedArmy #JewishNKWD #Stalin #17września1939 #1września1939 #RibbentropMołotow #swołocz #Rosja 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust