Strony

wtorek, 7 marca 2023

8 marca 1939r. Kurier Poznański przypomniał postać i dokonania zmarłego trzy dni wcześniej (5 marca1939) Jana Gwalberta Pawlikowskiego.

 


8 marca 1939r. Kurier Poznański przypomniał postać i dokonania zmarłego trzy dni wcześniej (5 marca1939) Jana Gwalberta Pawlikowskiego. Ten zapomniany dzisiaj ekonomista, publicysta i polityk, historyk literatury, taternik, jeden z pionierów ochrony przyrody z powodzeniem wprowadzał najnowsze technologie produkcji rolnej, był wielokrotnie nagradzany za dokonania z dziedziny botaniki i ogrodnictwa, studiował również geografię, historię i historię literatury. To doskonały taternik, do niego należało drugie w historii wejście na Wysoką od przełęczy Wagi, był prekursorem taternictwa jaskiniowego – zbadał i opisał m.in. jaskinie Mylną, Raptawicką i Obłazkową. Prowadzone przez niego badania speleologiczne są źródłem wiedzy dla naukowców, pozwoliły również na udostępnienie jaskiń tatrzańskich turystom. Pawlikowski był wieloletnim działaczem Towarzystwa Tatrzańskiego. Opowiadał się za zniesieniem w Tatrach nadmiernych ułatwień we wspinaczce, uważając, że powinna być ona wyzwaniem, a nie atrakcją turystyczną dla każdego. Chciał zachować pierwotność Tatr, dlatego też zaangażował się w ideę utworzenia Tatrzańskiego Parku Narodowego, czego nie udało się dokonać za życia Pawlikowskiego.

Trzeba również przypomnieć jego działalność polityczną, opowiadał się za solidaryzmem, związał się z obozem narodowym, od roku 1902 był członkiem Ligi Narodów, a dwa lata później powołał do życia Stronnictwo Narodowo-Demokratyczne (w roku 1907 pełnił funkcję prezesa ugrupowania).

Pracował też społecznie w Galicyjskim Towarzystwie Gospodarskim, zasiadał w jury konkursów z dziedziny rolnictwa, organizował kształcenie dla nauczycieli kursów rolniczych. Był również prezesem Banku Parcelacyjnego we Lwowie, udzielającego polskiemu chłopstwu kredytów na wykup ziemi.

To jeden z założycieli wydawnictwa „Wiedza i Życie”. Interesował się twórczością Juliusza Słowackiego, czego wyrazem jest między innymi praca „Mistyka Słowackiego”. Za pracę na tym polu nadano Pawlikowskiemu godność członka Polskiej Akademii Umiejętności.

MllW

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust