Strony

poniedziałek, 10 kwietnia 2023

11 kwietnia 1917 roku w Piotrogrodzie urodził się Zbigniew Makowiecki herbu "Pobóg" (zm. 24 października 2017 r. w Londynie).

 


11 kwietnia 1917 roku w Piotrogrodzie urodził się Zbigniew Makowiecki herbu "Pobóg" (zm. 24 października 2017 r. w Londynie). 


Późniejszy kawalerzysta, uczestnik II wojny światowej, działacz emigracyjny i pułkownik Wojska Polskiego był synem Stanisława Makowieckiego i Jadwigi z domu Paszkowicz. 


Od 1920 Zbigniew Makowiecki mieszkał w Warszawie, gdzie uczęszczał do Gimnazjum im. Stefana Batorego (matura 1935). W czasie nauki w gimnazjum Batorego wstąpił do 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej „Pomarańczarnia”. 

W 1935 uzyskał stopień podharcmistrza, a w latach 1936–1937 sprawował funkcję drużynowego. 

Do jego wychowanków należeli m.in. Tadeusz Zawadzki „Zośka”, Jan Bytnar „Rudy”, Aleksy Dawidowski i Jan Rodowicz „Anoda”. 


Studiował w Szkole Głównej Handlowej. Od 20 września 1935 do 15 lipca 1936 był słuchaczem Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu, po czym jako plutonowy podchorąży odbył praktykę w 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego w Warszawie. 

W 1938 został mianowany podporucznikiem w korpusie oficerów rezerwy kawalerii. Po ataku Niemiec a następnie Sowietów na Polskę w 1939 roku walczył w szeregach 3. Pułku Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego między innymi w ostatniej wielkiej bitwie września - pod Kockiem. 


Po kapitulacji Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”, aż do maja 1945 przebywał w niewoli niemieckiej w różnych obozach jenieckich m.in Oflag IV C Colditz, Oflag II A Prenzlau, Oflag II D Gross-Born i Oflag X C Lubeka.


Po wyzwoleniu przez wojska amerykańskie wstąpił do 10. Pułku Dragonów i do 1947 przebywał w Niemczech, skąd następnie wyjechał do Anglii. Przez kilka kolejnych lat ze względu na zły stan zdrowia wyniesiony z oflagów przebywał w szpitalu. W Anglii ukończył studia statystyczne i w 1955 poślubił Janinę Cabałę. W latach 1955–1975 związany był z kompanią Unilever, a następnie pracował w wydawnictwie „Polonia Book Fund Ltd.”


Był aktywnym działaczem polonijnym w Wielkiej Brytanii, był prezesem Zrzeszenia Kół Pułkowych Kawalerii w Londynie i działaczem Polskiej Macierzy Szkolnej, w ramach której koordynował między innymi kolonie dla polskich dzieci mieszkających w Wielkiej Brytanii i w Belgii.

Zmarł w Londynie w wieku 100 lat. 

Post Historia Wczoraj i dziś. 

Cześć Jego Pamięci!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust