12 kwietnia 1945 roku pułkownik Stanisław Koszutski, dowódca 2 Pułku Pancernego 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka otrzymał meldunek o obozie jenieckim niedaleko wioski Oberlangen. Z powodu przemieszczania się jednostki dowódca dysponował niewielką częścią sił, ale na wieść o tym, że w obozie mogą znajdować się Polacy podjął śmiałą decyzję o wypadzie na niemiecki obóz. Dysponując jednym czołgiem, dwoma samochodami zwiadowczymi, motocyklem i jeepem Polakom niemal z marszu udało się wyzwolić obóz Stalag 6C i zgarnąć do niewoli kilkunastu niemieckich żołnierzy.
W obozie znajdowało się ponad 1700 kobiet kobiet i dziewczyn, uczestniczek Powstania Warszawskiego, a także 7 niemowląt. W ciągu kolejnych dni obóz był odwiedzany przez żołnierzy 1 Dywizji Pancernej, którzy wśród jeńców odnajdywali rodziny, przyjaciół ale także zawiązywali bliższe znajomości. To właśnie w Oberlangen początki miały liczne żołnierskie związki zakończone małżeństwami. Ten z pozoru długi wstęp jest związany ze zdjęciem o które widzicie.
Na fotografii widzimy majora Jerzego Wasilewskiego, dowódcę 10 Pułku Strzelców Konnych wraz ze świeżo poślubioną małżonką przechodzących przez dosyć specyficzny szpaler utworzony przez żołnierzy z oddziału, którym dowodził popularny wśród żołnierzy "Wasyl". Wybranką majora, została jedna z kobiet z oswobodzonego obozu w Oberlangen dwudziestodwuletnia Danuta Ołubiec "Medyczka", która w czasie powstania warszawskiego walczyła w batalionie Bełt. Ślub szczęśliwej pary odbył się 30 kwietnia 1946 roku. Po wojnie małżeństwo pozostało w Anglii i nie zdecydowało się na powrót do Polski.
Post Polscy żołnierze w czasie II wojny światowej
#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Werhmacht #SS #derDeutschenKultur #Oberlangen #StalagVI #1DP #Falaise #Breda
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
#PolishHolokaust