Strony

wtorek, 11 kwietnia 2023

12 kwietnia 1945r. 1. Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka wyzwoliła niemiecki obóz jeniecki w Oberlangen, w którym więziono uczestniczki Powstania Warszawskiego, około 1800 kobiet.

 


12 kwietnia 1945 roku 1. Polska Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka wyzwoliła niemiecki obóz jeniecki Stalag VI w pobliżu miasta Oberlangen, uwalniając 1 728 przetrzymywanych tam polskich kobiet - żołnierzy AK.



W listopadzie roku 1944 do Stalagu VI-C przyjechały Polki, podoficerowie i szeregowi z Powstania Warszawskiego. Międzynarodowy Czerwony Krzyż (MCK) został poinformowany wcześniej, że obóz został zlikwidowany ( do września przetrzymywano w nim jeńców włoskich jednak zmieniono im wbrew konwencji genewskiej status na internowanych i wywieziono na roboty) i nie wiedział o tym, że polscy jeńcy-kobiety tu przebywają. Z tego m.in. powodu do obozu nie docierały paczki z pomocą MCK.


Warunki bytowe były bardzo ciężkie dla kobiet, szczególnie w zimie. Na dodatek Niemcy nie chcieli uznać polskiej komendantki obozu, por. Ireny Mileskiej ps. „Jaga” (jeden z oficerów niemieckich nawet do niej strzelał !); później przekonali się do niej, gdy zorganizowała obozową służbę przeciwlotniczą (wobec możliwości zbombardowania obozu) czym znacznie poprawiła dyscyplinę w szeregach kobiet, które w większości nie były, przed powstaniem, żołnierzami.


W połowie grudnia roku 1944 przywieziono grupę kobiet-jeńców ze Stalagu X B w Sandbostel, a pod koniec roku kolejną grupę ze Stalagu XI-A w Altengrabow, a właściwie z pobliskiego podobozu w Gross-Lübars, w większości harcerek.


12 kwietnia 1945 r. kombinowany patrol 3. szwadronu 10. Pułku Strzelców Konnych 1. Dywizji Pancernej generała Maczka wyzwolił obóz. W tym momencie w obozie było 1728 kobiet. Tak opisuje moment wyzwolenia Halina Nowak „Ama”:


"(...) Po południu siedziałam przed barakiem, snując marzenia jak to będzie, gdy znajdę się już po drugiej stronie drutów... Nagle zobaczyłam zbliżającą się od strony lasu kolumnę pojazdów wojskowych – nie niemieckich (...) przed drutami zatrzymał się samochód pancerny, z którego wyskoczył uzbrojony żołnierz w mundurze khaki, wystrzelił serię z pistoletu maszynowego w stronę wieży strażniczej i zawołał głośno: Czołem koleżanki!”


Następnego dnia do obozu przybył sam generał Maczek, przywitał kombatantki w imieniu Rzeczypospolitej i wziął obóz na zaopatrzenie dywizji.


Na fot.: Wyzwolenie. Raport składa por. hm. Maria Irena Mileska ps. „Jaga”.

Post Historia Wczoraj i dziś 

                                             ⬇️

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://dzieje.pl/aktualnosci/rocznica-wyzwolenia-obozu-w-oberlangen-przez-zolnierzy-gen-maczka&ved=2ahUKEwi1qPX-1_bvAhXQg_0HHR2HAU8QFjAAegQIAxAC&usg=AOvVaw0r_YEc_KfUxSjDpYeJgayE

  #Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Werhmacht #SS #derDeutschenKultur #Oberlangen #StalagVI #1DP #Falaise #Breda 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust