14 kwietnia 1786 roku w Warszawie urodził się Walerian Łukasiński. Bierze udział w kampanii 1807r. przeciw Prusom i Rosji. Po pokoju w Tylży wstępuje do 6 pułku piechoty Księstwa Warszawskiego. Uczestnik zwycięskiej wojny polsko-austriackiej, wyróżnia się w bitwie pod Raszynem. W kampanii Napoleona 1812 r. nie uczestniczył wezwany do sztabu wojsk Księstwa. Walczy natomiast u boku Księcia Józefa Poniatowskiego w Bitwie Narodów pod Lipskiem 1813r. Po powrocie z niewoli austriackiej wstępuje do armii Królestwa polskiego, do 4 pułku piechoty słynnych potem "Czwartaków" lub Pułku "Dzieci Warszawy", gdyż większość żołnierzy pochodziła ze Stolicy lub jej okolic.
Aresztowany 25 października 1822r. za działalność konspiracyjną w założonym przez siebie "Wolnomularstwie narodowym" organizacji dążącej do wyzwolenia Polski i zrzucenia zależności od carskiej Rosji. Skazany na 9 lat ciężkich robót.
2 października 1824r. publicznie zdegradowany przed własnym pułkiem, zakuty w kajdany do ciężkich taczek, odesłany do twierdzy w Zamościu. W 1825 r. po buncie więźniów skazany na rozstrzelanie, zamienione przez carskiego brata księcia Konstantego na podwójną karę więzienia! Dopisano,że nie wolno go zwolnić nawet po 14 latach tiurmy bez zgody władz. Po stłumieniu powstania dekabrystów w Rosji i odkryciu powiązań spiskowców z Towarzystwem patriotycznym, Łukasińskiego skazuje się na kolejne lata i wywozi z terenów Polski w 1831 do twierdzy szlisselburskiej, osadzony w tzw. tajnym zamku... Przebywa tam bez sądu już po 1836r., kiedy kończy mu się podwójna kara...Z dla od innych więźniów, zawsze pod eskortą, prawie ...30 lat do śmierci był więźniem stanu carskiej Rosji. Rosji, głównego zaborcy, Rosji mordercy milionów patriotów, o której niedawno niektórzy politycy mówili, że to zaborca - Rosja sprawiła, że nastąpił rozwój ziem polskich i kwitła kultura... 27 lutego 1868r. kresu dobiegło życie tego niezwykłego Polaka. Nie ugiął się, mógł przysiąc wierność Carom... Nie uczynił tego.
Cześć Jego Pamięci!!!
Post Historia Wczoraj i dziś.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
#PolishHolokaust