Strony

niedziela, 7 maja 2023

8 maja 1948 roku wraz z kilkunastoma podkomendnymi poległ śmiercią żołnierza ppor. Mieczysław Niedziński ps. "Niemen" (ur. 1917 w Druskiennikach).

 


8 maja 1948 roku wraz z kilkunastoma podkomendnymi poległ śmiercią żołnierza ppor. Mieczysław Niedziński ps. "Niemen" (ur. 1917 w Druskiennikach). 


Mieczysław Niedziński urodził się na terenie dzisiejszej Litwy. Na temat jego młodości wiadomo bardzo mało. Wiadomo jednak, że dzieciństwo i młodość spędził w rodzinnej miejscowości, gdzie mieszkał do wybuchu wojny. Podczas wojny w 1939 roku walczył w szeregach 81. Pułku Strzelców Grodzieńskich. Po rozbiciu oddziału przedostał się na południe, gdzie bronił Lwowa. Po kapitulacji wrócił w rodzinne strony. 


Od października 1941 roku był związany z konspiracją, działając w Obwodzie Grodno Związku Walki Zbrojnej. We wrześniu 1943 r. zorganizował pierwszy oddział partyzancki, który rozpoczął działania dywersyjne. W Odwecie za działalność partyzancką Niemcy wymordowali w Druskiennikach 58 osób w tym matkę i siostrę Niedzińskiego.

Jesienią 1943 roku Niedziński przeszedł na teren Okręgu AK Nowogródek, gdzie był żołnierzem 77. PP AK na stanowisku dowódcy plutonu. Brał udział w operacjach przeciwko niemieckim okupantem i sowieckimi partyzantami. Jesienią 1944 roku przeszedł z powrotem na Grodzieńszczyznę, gdzie objął dowództwo 5. kompanii terenowej. W marcu 1945 roku utworzono w jej ramach odział partyzancki. Sformowany oddział stanowił zalążek Samoobrony Ziemi Grodzieńskiej.


W 1945 roku Niedziński został mianowany na stanowisko II zastępcy komendanta Obwodu Grodno, a następnie prezesa Obwodu Zrzeszenia WiN Grodno. Latem 1945 r. Samoobrona Ziemi Grodzieńskiej liczyła około 600 osób. W 1946 roku główny odział Samoobrony liczył 70 żołnierzy. Celem działania organizacji była likwidacja agentów oraz funkcjonariuszy NKWD i ochrona ludności polskiej pozostałej na tym terenie. Aktywność partyzantki stała się przyczyną wzmożonych działań ze strony komunistów. W celu likwidacji polskiej samoobrony powołano specjalną grupę liczącą ponad 3 tys. osób.


Zimą 1947/48 roku sowieci rozbili dwa z trzech oddziałów Samoobrony. Na skutek donosu na początku maja 1948 roku odział Niedzińskiego został otoczony przez Armię Czerwoną w okolicach Grodna. W wyniku starcia śmierć poniósł on i kilkunastu jego podkomendnych. Ciało obrońcy miejscowej ludności wożono i pokazywano miejscowym w celu identyfikacji, po czym pochowano je w nieznanym miejscu.


Wraz ze śmiercią ppor. Mieczysława Niedzińskiego symbolicznie zamknął się okres zorganizowanego oporu społeczności polskiej Grodzieńszczyzny wobec władzy sowieckiej, choć jeszcze przez co najmniej dwa lata nasi rodacy, osamotnieni, kontynuowali walkę w tym regionie...


Wieczna Chwała Polskim Bohaterom!!!  

Post Historia Wczoraj i dziś. 

Na fot.: Kresowi żołnierze - straceńcy.

#Polishholokaust #komunizm #KomunistyczneZbrodnie #NeverAgain #WeRememberTheFact #MBP #ŻydowskiAparatBezpieczeństwa #MorercyPolaków #PolskaNiePolin #Jewishmurdered #NewerForget #UB #SB #MO #Wyklęci #WyklętaPamięć #Niezłomni #AK #ArmiaKrajowa 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust