Strony

sobota, 4 czerwca 2022

❗️5 czerwca 1943r Niemcy rozstrzelali 53 Polaków w miejscowości Pasieki, gm. Goworowo, w powiecie ostrołęckim.

 

❗️5 czerwca 1943 r.

Dziś mija 80 rocznica zamordowania przez okupantów niemieckich 53 obywateli polskich w miejscowości Pasieki, gm. Goworowo, w powiecie ostrołęckim.


Geneza tych makabrycznych zajść rozpoczęła się 15 marca 1943 roku i dotyczyła starosty powiatowego i radcy rządowego w Ostrowi Mazowieckiej dr Reinholda Ekerta. W tamtym czasie polski ruch oporu wydał na Ekerta wyrok śmierci, którego dokonano w Ostrowi Mazowieckiej 25 maja, w trakcie podróży dygnitarza hitlerowskiego powozem do biura Starostwa Powiatowego.

W niedługim czasie po zamachu dokonano w mieście masowych aresztowań zakładników. Od tego czasu niemiecka bezwzgledność przybrała na sile, aresztowano i mordowano obywateli polskich w okolicznych miejscowościach. Pasieki stały się ofiarą tego terroru, a raczej ci ludzie, którzy podróżowali w tym dniu koleją z Wyszkowa do Ostrołęki. Dodatkową iskrą była kradzież gęsi kierownikowi magazynów dla armii niemieckiej. Niemiec zgłosił kradzież do gestapo w Ostrowi Mazowieckiej.


Niemcy będąc na fali terroru zorganizowali łapankę na przyjeżdżający pociąg na stację PKP w Pasiekach, przypuszczali że to handlarze przyjeżdżający na wieś za prowiantem, są sprawcami kradzieży. Wyciągnęli wszystkich z pociągu, oddzielili mężczyzn od kobiet oraz dzieci i zaczęli mordować. Z 55 mężczyzn rozstrzelali 53, podobno jednego wartownik puścił - gdy przyszło do niego dziecko, kazał mu je zabierać i uciekać. Drugi, prawdopodobnie postrzelony uciekł w kierunku wsi Kobylin.


W Pasiekach przy stacji kolejowej znajduje się zbiorowa mogiła - "Pamięci 53 Polaków Rozstrzelanych Przez Hitlerowców".

Prawidłowy napis powinien brzmieć: "Pamięci 53 Polaków Rozstrzelanych Przez NIEMCÓW".

Post Agnieszka Marciniuk.

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust