5 czerwca 1943r. W Warszawie zmarł postrzelony przez niemiecki patrol Wacław Bojarski - poeta, prozaik, publicysta i krytyk literacki. Członek organizacji konspiracyjnej Konfederacja Narodu. Wraz z Bronisławem Kopczyńskim zainicjował wydawanie podziemnego miesięcznika kulturalnego „Sztuka i Naród”, którego został drugim redaktorem naczelnym w styczniu 1943. Był autorem licznych piosenek wojskowych, artykułów. Pisał pod pseudonimami: Jan Marzec, Wojciech Wierzejewski, Marek Zalewski. W popularnej na Wileńszczyźnie i podczas powstania warszawskiego piosence Natalia utrwalił pseudonim swojej narzeczonej i przyszłej żony. Dostał pierwszą nagrodę za liryk prozą pt. Ranny różą w konkursie „SiN”. W latach 1942–1943 publikował szereg opowiadań (przedrukowanych po wojnie przez „Twórczość” nr 2/1959).
25 maja 1943 roku wraz z Tadeuszem Gajcym i Zdzisławem Stroińskim składał wieniec z biało-czerwoną szarfą pod pomnikiem Kopernika z okazji czterechsetnej rocznicy śmierci astronoma.
W czasie odwrotu został postrzelony przez niemieckiego policjanta. Gajcy zdołał zbiec, a Stroński trafił na #Pawiak. Na łożu śmierci wziął ślub z „Natalią” – Haliną Marczak, córką Michała Marczaka.
Rodzinny grób Wacława Bojarskiego na Cmentarzu Bródnowskim(kw. 18C-4)#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
#PolishHolokaust