środa, 24 sierpnia 2022

25 sierpnia 1939r. do portu gdańskiego "kurtuazyjnie" wpłynął niemiecki pancernik Schleswig-Holstein. 1 września rozpoczął ostrzał na Westerplatte.

 


„Kurtuazyjna wizyta”, która przerodziła się w napaść



25 sierpnia 1939 r. do portu Wolnego Miasta Gdańska, pod pretekstem kurtuazyjnej wizyty, wpłynął niemiecki szkolny okręt liniowy „Schleswig-Holstein”, który wziął udział w ataku Niemiec na Polskę 1 września 1939 r.



Tego dnia o godz. 4:45 pancernik rozpoczął ostrzał Polskiej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Salwy wystrzelone z pokładowych dział przeszły do historii jako niemiecki sygnał do rozpoczęcia inwazji na Polskę. Scenę, utrwaloną na filmie i fotografii, zobaczyły miliony ludzi. I choć w rzeczywistości nie były to pierwsze strzały oddane tego dnia, to w sferze wizualnej II wojna światowa zaczęła się właśnie w Gdańsku.


Żołnierze Wojska Polskiego w heroicznym oporze wytrwali na Westerplatte do 7 września – atakowani z lądu, ostrzeliwani z morza i bombardowani przez lotnictwo. Polscy obrońcy znaleźli się na skraju wyczerpania fizycznego i psychicznego, a każdy kolejny dzień walk oznaczał dodatkowe ofiary i niepotrzebny rozlew krwi w konfrontacji, która i tak nie mogła zakończyć się wygraną.


Bohaterska Obrona Westerplatte stała się symbolem polskiego oporu przeciw niemieckiej agresji sprzed 82 lat.


ℹ️ Jakie były dalsze losy niemieckiego pancernika?


W czasie niemieckiej napaści „Schleswig-Holstein” prowadził wielokrotny ostrzał Gdyni, Oksywia i Helu. W kwietniu 1940 r. uczestniczył w zajęciu Danii, następnie w latach 1941-1944 służył jako okręt szkolny i hulk mieszkalny w Gdyni. Od września 1944 r. służył jako okręt obrony przeciwlotniczej. 


Z 18 na 19 grudnia 1944 r. został zbombardowany w wielkim nalocie brytyjskim na Gdynię, na skutek czego zatonął. Bezpośrednią przyczyną przeprowadzenia nalotu miało być dostarczenie przez polską młodzież z Tajnego Hufca Harcerzy zdjęć okrętów stacjonujących w Gdyni. Akcją dowodził Joachim Joachimczyk, uczestnik obrony Polski w 1939 r. i powstania warszawskiego. 


Ostatecznie „Schleswig-Holstein” zatonął 26 grudnia 1944 r., a 21 marca 1945 r. Niemcy dodatkowo zniszczyli go ładunkami wybuchowymi.


Po wojnie został podniesiony przez Rosjan i włączony w skład marynarki ZSRS. Wskutek nieopłacalności remontu został osadzony na dnie w rejonie mielizny w Zatoce Fińskiej i był wykorzystywany przez radziecką marynarkę i lotnictwo jako okręt-cel. Pancernik legł na dnie niedaleko krążownika „Magdeburg".


🔍 Co spowodowało, że Westerplatte urosło do rangi wrześniowego symbolu i stało się składnikiem kanonu historycznego Polaków? Dowiedz się ➡ https://bit.ly/3DevR7T

                                   ⬇️

https://www.tvp.info/33737929/78-lat-temu-do-portu-gdanskiego-kurtuazyjnie-wplynal-pancernik-schleswigholstein

Post IPN 

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Gdańsk #Danzig #Westerplatte  #IIWŚ #WolneMiastoGdańsk #Vkolumna #Niemcy 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust