poniedziałek, 16 stycznia 2023

W nocy 17 stycznia 1945 r. w #Auschwitz zawyły syreny. Do obozu przyszedł rozkaz ewakuacji. Komendant nakazał zebranie więźniów. W wyniku selekcji do wymarszu zakwalifikowano 56 tys. ludzi. Do konwoju włączono ludzi chorych i starszych. Nie mieli żadnych szans na przeżycie.

 


17 stycznia 1945r. Przed zbliżającą się Armią Czerwoną z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau do Wodzisławia Śląskiego, w 63-kilometrową trasę, wyruszył „marsz śmierci“.

Tego dnia w obozie Niemcy zarządzili ewakuację około 56 000 więźniów. W tym czasie zima była bardzo śnieżna i mroźna.

Z tego powodu oraz niezwykłej brutalności Niemców na samej trasie marszu naliczono około 600 ciał, nie licząc wielkiej liczby osób zamordowanych przez niemców poza samą trasą przemarszu oraz w miejscach masowych egzekucji. Więźniowie umierali również pod koniec właściwego marszu już w wagonach. Na stację kolejową Loslau (niemiecka nazwa Wodzisławia Śląskiego) więźniowie dotarli pomiędzy 19 a 23 stycznia 1945 roku. Następnie więźniów ładowano do otwartych wagonów węglowych i w warunkach mrozu na zewnątrz oraz ścisku wewnątrz skierowano transport z Wodzisławia w głąb Rzeszy w kierunku Moraw i Austrii do znajdujących się tam obozów koncentracyjnych m.in. Mauthausen-Gusen.

W wyniku mrozu, marszu, transportu oraz egzekucji i brutalności niemców zginęło około 15 000 więźniów.



Na terenie województwa śląskiego w ponad 20 miejscowościach znajdują się miejsca pamięci marszu śmierci. Ponad 800 ofiar zamordowano w Rybniku.

Marsz ten był największym, jaki odbywał się na ziemiach polskich.

Zdj. Mogiła i pomnik 44 więźniów ofiar marszu śmierci z KL Auschwitz do Wodzisławia. Pomnik znajduje się na Piaskowej Górze w Wodzisławiu Śląskim.

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Werhmacht #SS #derDeutschenKultur #KLAuschwitz #KLAuschwitzBirkenau 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust