wtorek, 29 listopada 2022

"Ale wiedz o tym, że z naszej mogiły Nowa się Polska - zwycięska narodzi. I po tej ziemi ty nie będziesz chodzić , czerwony władco rozbestwionej siły". 30 listopada 1922 roku na świat przyszedł Józef Szczepański "Ziutek", poeta, Powstaniec Warszawski i Kawaler Orderu Virtuti Militari. To spod jego ręki wyszedł tekst popularnej powstańczej piosenki "Pałacyk Michla".

 


30 listopada 1922 roku na świat przyszedł Józef Szczepański "Ziutek", poeta, Powstaniec Warszawski i Kawaler Orderu Virtuti Militari. To spod jego ręki wyszedł tekst popularnej powstańczej piosenki "Pałacyk Michla".

Przed wybuchem wojny "Ziutek" kształcił się w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. Władysława IV w Warszawie i należał do 17. Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. gen. Jakuba Jasińskiego. Dzięki zawiązanym wówczas znajomościom związał się podczas niemieckiej okupacji z Szarymi Szeregami. Trafił do Grup Szturmowych i oddziału do zadań specjalnych KG AK "Agat", który był zalążkiem przyszłego Batalionu "Parasol". W maju 1944 roku ukończył kurs Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty "Agrikolę". Wziął udział m.in. w akcjach "Płochocin" i "Koppe".

Po wybuchu Powstania Warszawskiego walczył w szeregach "Parasola" na Woli. Tam też napisał "Pałacyk Michla". W trakcie walk na Starym Mieście decyzją dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" został odznaczony Krzyżem Walecznych. A tam z kolei napisał piękną piosenkę "Chłopcy silni jak stal" oraz wiersz "A jak będzie już po wojnie", w którym zawarł swoje młodzieńcze marzenia o wolnej Polsce, które niestety nigdy nie miały się ziścić. Tuż przed odejściem ze Starówki i odniesieniem ran, w wyniku których zmarł, napisał swój ostatni utwór, adresowany do zachowującego bierną postawę Związku Sowieckiego, "Czerwona zaraza".

Wiersz ten zakończył proroczym wersem:

"Ale wiedz o tym, że z naszej mogiły Nowa się Polska - zwycięska narodzi. I po tej ziemi ty nie będziesz chodzić , czerwony władco rozbestwionej siły".


W chwili śmierci miał 22 lata...


Cześć Jego Pamięci!

Post Historia Wczoraj i dziś. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust