sobota, 14 stycznia 2023

Łobuz jesteś, nic dobrego z ciebie nie wyrośnie – biadała matka. Ojciec także po swojemu dawał mi naukę. Nieraz dosłownie uszy puchły od tych nauk. Tak swoje dzieciństwo wspominał urodzony 15 stycznia 1907 roku w Warszawie Janusz Kusociński (zdjęcie) lekkoatleta, medalista olimpijski z Los Angeles w biegu na 10 000 m, srebrny, medalista pierwszych mistrzostw Europy na dystansie 5000 m, 24- krotny rekordzista Polski w biegach średnich i długich, uczestnik wojny obronnej, żołnierz 360 Pułku Piechoty, obrońca Fortu Czerniaków, członek podziemnej Organizacji Wojskowej " Wilki".

 


Łobuz jesteś, nic dobrego z ciebie nie wyrośnie – biadała matka. Ojciec także po swojemu dawał mi naukę. Nieraz dosłownie uszy puchły od tych nauk. Ale bo też tatuś sportu nie uznawał, gardził sportowcami, a ponad wszystko cenił wiedzę. Chciał mi wpoić zamiłowanie do nauki – ale łatwiej byłoby nauczyć astronoma skoku o tyczce, aniżeli mnie zmusić do ślęczenia nad tabliczką mnożenia".

Tak swoje dzieciństwo wspominał urodzony 15 stycznia 1907 roku w Warszawie Janusz Kusociński (zdjęcie) lekkoatleta, medalista olimpijski z Los Angeles w biegu na 10 000 m, srebrny, medalista pierwszych mistrzostw Europy na dystansie 5000 m, 24- krotny rekordzista Polski w biegach średnich i długich, uczestnik wojny obronnej, żołnierz 360 Pułku Piechoty, obrońca Fortu Czerniaków, członek podziemnej Organizacji Wojskowej " Wilki".

Był synem urzędnika kolejowego. Karierę sportową rozpoczął w roku 1925, jako piłkarz, a następnie biegacz w Robotniczym Klubie Sportowym Sarmata w Warszawie. Trzy lata później ukończył Niższą Roczną Szkołę Sadowniczo-Ogrodniczą w Prószkowie w powiecie opolskim. W 1931 roku zwyciężył w konkursie Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca roku. W roku 1932 podczas rozgrywanych w Los Angeles Letnich Igrzysk Olimpijskich zdobył złoty medal olimpijski w biegu na 10 000 metrów.

Po wybuchu drugiej wojny światowej podjął działalność konspiracyjną. Trudnił się między innymi kolportażem tajnej prasy podziemnej. 26 marca 1940 został aresztowany przez Gestapo w bramie domu przy ulicy Noakowskiego 16, w którym mieszkał. Uwięziony początkowo na Mokotowie, następnie na Alei Szucha. Torturowany w celu wymuszenia zeznań w czasie przesłuchań przez Gestapo. W dniach 20-21 czerwca 1940 roku został wywieziony z Pawiaka transportem do Palmir pod Warszawą, gdzie został rozstrzelany. 

O sporcie mówił:

" Sport uczy uczy zwyciężać, uczy przegrywać z godnością i honorem, a więc uczy wszystkiego- uczy żyć".

Boguś Historia Polski Dzień Po Dniu

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Werhmacht #SS #derDeutschenKultur #Warszawa #Palmiry 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust