sobota, 30 lipca 2022

❗31 lipca 1943 r. w kol. Przebraże pow. Łuck nastąpił atak około 3,5 tys. Ukraińców, w tym 2,5 tys. uzbrojonych w broń palną oraz około 1 tys. uzbrojonych w dzidy, siekiery, drągi, noże itp.

 


❗31 lipca 1943 r. w kol. Przebraże pow. Łuck nastąpił atak około 3,5 tys. Ukraińców, w tym 2,5 tys. uzbrojonych w broń palną oraz około 1 tys. uzbrojonych w dzidy, siekiery, drągi, noże itp.

Atak został odparty!


Przebraże było największą bazą polskiej samoobrony na Wołyniu. Podczas ludobójstwa Polaków schroniło się tutaj 12 tys. osób. Broniło ich tysiąc żołnierzy-obywateli. Przez 6 miesięcy odpierali ataki Ukraińców, którzy skierowali przeciwko nim 6 tys. uzbrojonych i drugie tyle tzw. siekierników i pospolitych rabusiów. Dzięki bohaterstwu żołnierzy samoobrony wieś nie została zdobyta i stała się symbolem zwycięskiego oporu Polaków na Wołyniu.


W wyniku przeludnienia władze Przebraża stanęły przed problemem wyżywienia tak dużej ilości mieszkańców i należącego do nich inwentarza. Braki częściowo uzupełniała pomoc Inspektoratu AK w Łucku w postaci np. mąki. Wraz z nastaniem żniw zaczęto organizować osłaniane przez żołnierzy samoobrony wyprawy żniwiarzy na okoliczne pola, zarówno polskie, jak i ukraińskie. Skoszone zboże zwożono do Przebraża i tam suszono. Początkowo Ukraińcy jedynie śledzili ruchy ekspedycji żniwnych, po kilku dniach zaczęli nękać je z daleka ostrzałem karabinowym.


Do prawdziwej bitwy podczas żniw doszło 31 lipca 1943 r. w okolicy Chmielówki i Jaromli. 3 kompania z Przebraża, osłaniająca żniwiarzy, starła się z patrolem UPA, zabijając dwóch Ukraińców. Ukraińcy wycofali się, lecz od strony Chmielówki Polaków zaatakował duży oddział UPA. Zginęło 3 Polaków. 


3 kompania samoobrony wycofała się na skraj lasu jaromelskiego, gdzie odpierała zaciekłe ukraińskie ataki. Ich liczebność mogła wynieść nawet 3,5 tys., w tym 2,5 tys. posiadających broń palną. Dowódca Henryk Cybulski rzucił do boju wszystkie siły samoobrony. Do walki byli gotowi nawet cywile uzbrojeni w broń białą. Front walk rozciągnął się na kilka kilometrów, wymiana ognia trwała do wieczora. 


Po stronie polskiej do walki stanęły: 4 kompanie samoobrony Przebraża w sile 600-800 ludzi oraz oddział odwodowy liczący ponad 200 ludzi, samoobrona w Rafałówce - 170 ludzi, placówka samoobrony w Komarówce - 30 ludzi, oddział partyzancki AK ppor. Jana Rerutki "Drzazgi" - 107 ludzi, oddział sowieckiej partyzantki pułkownika Nikołaja Prokopiuka - 150 piechurów i 60 kawalerzystów.


Ale dopiero użycie przez Przebraże dwóch posiadanych dział kal. 45 mm i zniszczenie wozów z amunicją przeciwnika zmusiło Ukraińców do odwrotu.


Ukraińskie straty w tej bitwie ocenia się na ok. 400 zabitych, 40 wziętych do niewoli. Strona polska zdobyła 17 cekaemów, 6 erkaemów i 6 miotaczy min.


Zdaniem pułkownika Władysława Filara skala ataku z 31 lipca świadczy, że UPA podjęła próbę zdobycia Przebraża z marszu.

Post Agnieszka Marciniuk 

#ToMyjesteśmyPamięcią #PlomienBraterstwa #ПолумяБратерства

#NeverAgain #WeRememberTheFact #ПамятаємоПравду #Reparacje #UkrainianReparationsForPoland #Odszkodowania #CzasZapłatyZaRzeź !!! #Polishholokaust #WW2 #WorldWarTwo #Wołyń #Kresy #UkrainianMurdered #OUN #UPA #UA #Ludobójstwo #Genocidum #Genocide #GenocidumAtrox #UkrainianCrimes #UkrainskieZbrodnie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust