wtorek, 12 lipca 2022

Niemcy w czasie II wojny światowej spacyfikowali ponad 800 polskich wsi. W pacyfikacjach zginęły dziesiątki tysięcy ludzi. Dziesiątki tysięcy straciły dobytek swojego życia. Symbolem tych działań jest pacyfikacja kieleckiej wsi Michniów 12 lipca 1943 roku.



 🟥Niemcy w czasie II wojny światowej spacyfikowali ponad 800 polskich wsi. 


W pacyfikacjach zginęły dziesiątki tysięcy ludzi. Dziesiątki tysięcy straciły dobytek swojego życia. Symbolem tych działań jest pacyfikacja kieleckiej wsi Michniów.



Środowisko wiejskie, naznaczone w latach międzywojennych ciężkim kryzysem gospodarczym, który zmiótł wiele fortun ziemiańskich oraz przyczynił się do biedy szerokich rzesz małorolnych chłopów, weszło w okres okupacji z niepokojem. Przez analogię z I wojną światową, oczekiwano wzmożonej eksploatacji, ale rzeczywistość okupacyjna w kolejnych latach okazała się o wiele gorsza. Wynikało to z faktu, że Niemcy prowadzili wojnę totalną obliczoną nie tylko na wyzyskanie zasobów okupowanego obszaru, ale dążyli też do zdławienia wszelkich przejawów życia narodowego i depopulacji podbitej ludności. Dlatego też okres II wojny światowej dla polskiej wsi był czasem gwałtownych wstrząsów.



Tragedia wsi polskiej podczas II wojny światowej była przez lata znana głównie w lokalnym kręgu i przesłonięta niemieckim ludobójstwem realizowanym w wielotysięcznych miastach oraz w fabrykach śmierci, jakimi były liczne obozy. Tymczasem w tysiącach polskich wsi dochodziło przez całą okupację do strasznych zbrodni popełnionych przez niemieckiego oraz sowieckiego okupanta. Na wsi dokonało się także ludobójstwo popełnione przez nacjonalistów ukraińskich. Podkreślić należy, że w tamtych latach na terenach wiejskich mieszkało ponad 65% Polaków. Badanie tych zagadnień jest bardzo trudne z oczywistych trudności źródłowych i całej specyfiki zbrodni popełnianych na terenach wiejskich – bardziej skrytych ze względu na mniejszą liczbę świadków lub ich zupełny brak. Ponadto na wsi ginęli głównie rolnicy, wśród ofiar rzadko bywały osoby szeroko znane czy wręcz sławne. Z takich względów łatwiej o zapomnienie. Nie wolno nam do tego dopuścić.



Symbolem niemieckiego okrucieństwa jest Michniów w Świętokrzyskiem. To tam 12 lipca 1943 roku ofiarą okupanta padły co najmniej 204 osoby. Stosując zasadę odpowiedzialności zbiorowej, Niemcy nie oszczędzali nikogo, mordując zarówno osoby starsze, jak i kobiety oraz dzieci. Najmłodszą ofiarą był dziewięciodniowy Stefan Dąbrowa, wrzucony przez niemieckiego żandarma do płonącej stodoły…


W latach 1939–1945 na terytorium Polski w obecnych granicach takich akcji było ponad 800, z czego w 84 przypadkach wymordowano większość ludności wsi i zniszczono w całości lub częściowo ich zabudowę. Na terenie Polski w okresie okupacji niemieckiej rozmaitymi formami represji zostało dotkniętych ponad 10 tys. wsi, w tym 900 miejscowościach dokonano zabójstwa od kilku do kilkuset mieszkańców.


🔎Poczytaj o przerażającym obrazie martyrologii polskiej wsi na specjalnym portalu:

http://martyrologiawsipolskich.pl


🔎Więcej o polskiej wsi podczas II wojny światowej w specjalnym dodatku IPN do prasy:

https://bit.ly/3tCg3ay 


🔎Obejrzyj nagranie z konferencji „Wieś polska podczas II wojny światowej”:

https://bit.ly/2Xcu977 

Post IPN. Na zdjęciach: niemieccy żołnierze przed i w trakcie pacyfikacji Michniowa.

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Michniów #PacyfikacjaMichniowa 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust