🎾 W 1939 roku, na krótko przed wybuchem wojny, osiągnęła sukces na Roland Garros - finał singla i zwycięstwo w turnieju deblowym❗️
👤 Lubiła mówić, że urodziła się na korcie. Oto 𝐉𝐚𝐝𝐰𝐢𝐠𝐚 𝐉𝐞̨𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐨𝐰𝐬𝐤𝐚 ⬇️
15 października 1912 roku - w Krakowie urodziła się najwybitniejsza polska tenisistka lat międzywojennych, należąca w drugiej połowie lat 30. do ścisłej światowej czołówki. Początki jej kariery były jednak bardzo trudne. Pochodząca z biednej rodziny, chodząca w połatanych sukienkach, widząc pogardliwe spojrzenia tenisowych dam pytających: "co dziewczyna od podawania piłek tutaj robi" starała się za wszelką cenę udowonić swą wartość. Po wielu przejściach i zwrotach w swym młodym życiu została przyjęta do AZS-u Kraków.
Wiosną 1931 roku Jadwiga Jędrzejowska z powodzeniem przystąpiła do egzaminów maturalnych, a chwilę po zdobyciu upragnionego dyplomu wyruszyła na zawody do Paryża. Cel mógł być tylko jeden ➡ słynne korty Rolanda Garrosa. Rozmach francuskiego tenisa onieśmielił skromną dziewczynę z Krakowa.
Determinacja Jadwigi opłaciła się. Polka zaczęła odnosić swe pierwsze sukcesy zarówno na kortach w kraju jak i zagranicą. 🏆 W latach 1927-1966 zdobyła 65 tytułów mistrzyni kraju i 28 tytułów w międzynarodowych mistrzostwach Polski.
W czasie II wojny światowej król Szwecji Gustaw V, który był jej partnerem z kortów, zaoferował Polce azyl, jednak Jadwiga Jędrzejowska odmówiła i została w okupowanym przez Niemców kraju.
Jędrzejowska swój ostatni triumf w Mistrzostwach Polski 🇵🇱odniosła w 1964 roku. W PRL-u została odznaczona m.in. dwukrotnie 🎖 Złotym Krzyżem Zasługi, 🎖 Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, jak również nadano jej pierwszy w historii tytuł „Zasłużonej Mistrzyni Sportu”.
🏴 Zmarła w 1980 roku w Katowicach, a spoczęła na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Post IPN
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
#PolishHolokaust