czwartek, 16 marca 2023

17 marca 1921r. Sejm Ustawodawczy uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej, tzw. konstytucję marcową.



17 marca 1921 r., Sejm Ustawodawczy uchwalił konstytucję niepodległej Rzeczypospolitej – pierwszą nowoczesną ustawę zasadniczą w dziejach Polski. Do historii przeszła ona pod nazwą „Konstytucji marcowej”. Z okazji okrągłej rocznicy tego historycznego wydarzenia marszałek Sejmu Elżbieta Witek zaprasza do obejrzenia wirtualnej wystawy przygotowanej przez Kancelarię Sejmu. - Dla odrodzonego państwa polskiego był to dokument wielkiej wagi, który stanowił zwieńczenie dla odbudowywanego od listopada 1918 r. państwowego bytu. Należy podkreślić, że wiosna 1921 r. obfitowała w wyjątkowo ważne dla Polski wydarzenia. Wszystkie bez wyjątku umocniły rangę polskiej państwowości. Ten istotny ciąg zdarzeń zapoczątkowało 17 marca uchwalenie konstytucji, a już nazajutrz przecież podpisany został polsko-bolszewicki traktat w Rydze. Z kolei rozpoczęte w maju 1921 r. III powstanie śląskie zwiększyło polski stan posiadania o wschodnią część Górnego Śląska. Wiosna 1921 r. wniosła zatem ożywczy powiew w dzieje naszej Ojczyzny, która odrodziła się po 123 latach zaborów, niespełna trzy lata wcześniej - podkreśla marszałek Witek.



Wystawa zaprezentowana na specjalnej podstronie internetowej opowiada o tym, jak kształtowały się podstawy ustroju niepodległej Polski. Zwiedzający dowiedzą się, że prace nad ustawą zasadniczą przyszłego państwa rozpoczęły się, gdy trwała jeszcze I wojna światowa. Zapoznają się z głównymi koncepcjami, jakie ścierały się podczas wstępnych prac. Poznają nazwiska polityków i ekspertów zaangażowanych w prace nad założeniami ustrojowymi niepodległej Polski. Przyjrzą się także bliżej Sejmowi Ustawodawczemu, pierwszemu parlamentowi II Rzeczypospolitej i pracom ustawodawczym nad projektem konstytucji. Zobaczą, jak posłowie i mieszkańcy Warszawy zareagowali na wiadomość o przyjęciu ustawy zasadniczej i przeczytają, jakie były jej najważniejsze postanowienia. - Prace nad Konstytucją trwały przez 15 miesięcy. W trudnych czasach, podczas walk o wolność i granice, osamotnieni na arenie międzynarodowej Polacy doskonale rozumieli na czym polega istota służby dla państwa, bez względu na polityczne podziały. W ostateczny kształt Konstytucji swój znaczący wkład wnieśli przedstawiciele wszystkich partii, stronnictw i obozów politycznych, począwszy od lewicy niepodległościowej, skończywszy na prawicy - zaznacza Elżbieta Witek.


Marszałek Sejmu przypomina również, że źródło inspiracji dla regulacji prawnych w Konstytucji marcowej stanowiły nasze dążenia niepodległościowe, z którymi zawsze ściśle związane było pragnienie wolności obywatelskich. - Ustawa podkreślała wolność jednostki, lecz także prawa socjalne, których celem była ochrona słabszych ekonomicznie grup społeczeństwa. Kładła nacisk na demokrację polityczną - naród uznawała za podmiot władzy zwierzchniej w państwie - ocenia marszałek Witek.


Opowieść o pracach nad Konstytucją marcową jest bogato ilustrowana ponad 100 zdjęciami i innymi materiałami wizualnymi: afiszami, plakatami, ulotkami, rękopisami, czasopismami, drukami okolicznościowymi, mapami, medalami, odznakami. Większość zaprezentowanych obiektów pochodzi ze zbiorów Biblioteki Sejmowej, a uzupełniają je eksponaty z kolekcji Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Akt Nowych, Biblioteki Narodowej oraz Muzeum Niepodległości.


Scenariusz wystawy opracował Wydział Muzealiów Biblioteki Sejmowej, a konsultantem merytorycznym był prof. Tadeusz Wolsza. Wystawa jest dostępna na głównej stronie Sejmu pod adresem: https://www.sejm.gov.pl/KonstytucjaMarcowa.nsf/

                                            ⬇️

https://dzieje.pl/aktualnosci/konstytucja-marcowa

Post Dzieje Sejmu - Rzeczypospolitej Polskiej 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust