wtorek, 4 kwietnia 2023

5 kwietnia 1941 roku w wieku 53 lat zmarł w niemieckiej niewoli Kawaler Orderu Virtuti Militari gen. Franciszek Kleeberg ( ur. 1 lutego 1888 w Tarnopolu).

 


5 kwietnia 1941 roku w wieku 53 lat zmarł w niemieckiej niewoli Kawaler Orderu Virtuti Militari gen. Franciszek Kleeberg ( ur. 1 lutego 1888 w Tarnopolu). 


Po wybuchu II wojny światowej i ataku Niemiec i Związku Sowieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku, (dokładnie 9 września) 1939 przystąpił do organizacji oddziałów bojowych z podległych mu ośrodków zapasowych. 

W korespondencji urzędowej występował w dalszym ciągu jako dowódca Okręgu Korpusu Nr IX. w Brześciu nad Bugiem i 27 września zarządził reorganizację podległych mu wojsk oraz ustanowił we Włodawie władze cywilno-administracyjne. 

Od tego dnia występował jako dowódca Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” (SGO).


Przebijając się na pomoc Warszawie pod Jabłoniem i Milanowem pobił wysunięte kolumny oddziałów Armii Czerwonej. 

6 października 1939 roku, po czterodniowych walkach z Wehrmachtem pod Kockiem, został zmuszony do kapitulacji z powodu braków w zaopatrzeniu i amunicji. 


Złożył broń jako ostatni polski generał. Kleeberg pozostał jedynym dowódcą SGO bez porażki – przeciwnik pod Kockiem został pobity. Po bitwie dostał się do niewoli niemieckiej. Przebywał w Oflagu IVB w twierdzy Königstein koło Drezna. W niewoli przebywał półtora roku. Poważnie zachorował na serce i 5 kwietnia 1941 roku zmarł w szpitalu wojskowym w drezdeńskiej dzielnicy Weisser Hirsch. Został pochowany na cmentarzu w dzielnicy Neustadt.


Pośmiertnie został mianowany generałem dywizji ze starszeństwem z dniem 1 stycznia 1943 roku w korpusie generałów. 

W roku 1969 prochy gen. Franciszka Kleeberga przewieziono do kraju i 6 października złożono na cmentarzu Wojennym w Kocku pomiędzy poległymi żołnierzami z dowodzonej przez niego SGO „Polesie”. Jego symboliczny grób znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 28 wprost-2-2).


Cześć Jego Pamięci!

Post Historia Wczoraj i dziś 

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Werhmacht #SS #derDeutschenKultur 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust